Naga MarketsTheresa May premier UK
Theresa May, premier UK

W swoim specjalnym wystąpieniu brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że Brexit potrzebuje nowej wersji porozumienia, nad którą będą pracowały wszystkie partie tworzące obecny Parlament. Jednocześnie przed samym wystąpieniem pojawiły się głosy, że premier zaoferowała posłom możliwość drugiego referendum. Najnowsze informacje umocniły kurs funta, który testował we wtorek czteromiesięczne minima pod 1,27 USD.


Brexit trudniejszym wyzwaniem niż wcześniej zakładano

Theresa May uczciwie przyznała w mowie początkowej swojego specjalnie zwołanego wystąpienia, że Brexit okazał się trudniejszym wyzwaniem niż początkowo zakładano. Partia rządząca oraz wszystkie pozostałe partie wchodzące w skład Izby Gmin muszą jednak podejmować dalsze działania w poszukiwaniu konsensusu. Jak twierdzi premier, większość posłów popiera obecnie możliwość rozpisania drugiego referendum – takowe rozwiązanie miało zostać zaproponowane we wtorek w godzinach popołudniowych. Decyzję o drugim referendum nie podejmą jednak obywatele, a parlamentarzyści. Możliwość takiego obrotu spraw zostanie zapisana w nowym porozumieniu, nie będzie to jednak gwarancją przeprowadzenia referendum.

„Wierzę, że za wygraną Brexitu przemawia większość w Izbie Gmin, i poprzez zaakceptowanie porozumienia możemy doprowadzić do ostateczny rozwodu z Unią Europejską i pchnąć nasz kraj w przód” – komentowała Theresa May.

Kwestią sporną nadal pozostaje rozwiązanie sprawy irlandzkiej granicy, unii celnej i tak zwanego „backstopu”. May twierdziła, że rząd ma obowiązek znaleźć alternatywne rozwiązanie w tej kwestii, starając się zapewnić, że Irlandia Północna nie zostanie wydzielona z UK. Co więcej bez poparcia wszystkich partii i jednego, wspólnego głosu przed Unią Europejską, Wielka Brytania nie ma zamiaru opuszczać struktur unijnych.

Parlament ma usłyszeć oficjalne oświadczenie w sprawie nowych propozycji dotyczących Brexitu w trakcie środowego spotkania, a Theresa May chce zaprezentować szkic nowego porozumienia w przeciągu kolejnych dwóch tygodni.

Nagranie z całego wystąpienia Theresy May dostępne jest poniżej:

Zobacz również: Theresa May przedstawi “nową, śmiałą ofertę” i ustąpi ze stanowiska

Kurs funta (GBP) zyskuje po wystąpieniu Theresy May

Jeszcze o godzinie 13:00 za funta szterlinga płacono mniej niż 1,27 USD. Sytuacja uległa zmianie po godzinie 16:00, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o chęci przeprowadzenia drugiego referendum. Chociaż wystąpienie Theresy May, które dokładniej wyjaśniło kwestię rozwiało część optymizmu, to kurs funta nadal zyskiwał po jego zakończeniu. GBP/USD rośnie o 0,3%, jedna w kluczowym momencie sesji testował poziom powyżej 1,28 USD.

W tym samym czasie GBP/PLN powraca nad minima kwietniowe i utrzymuje się nad 4,92 zł (pokonując jednocześnie 200-okresową EMA). Funt do złotego również testował czteromiesięczne minima, znajdując się chwilowo pod 4,90 zł, Theresa May odwraca jednak – przynajmniej na chwilę – silny trend spadkowy. Jeżeli funt utrzyma się nad minimami kwietniowymi, wtedy istnieje szansa na silniejszą korektę.

kurs funta do złotego
Kurs funta do złotego na wykresie dziennym

Indeks GBP Powraca nad pułap 127 punktów, nadal znajduje się jednak poniżej ważnego wsparcia wyznaczanego przez minima lutowe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here