Naga MarketsTheresa MayJednym z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy, którym żyją rynki inwestycyjne jest Brexit. Dwukrotne przekładanie jego daty oraz brak jakichkolwiek postępów w negocjacjach sprawiają, że już nawet członkowie Partii Konserwatywnej domagają się ustąpienia obecnej premier ze stanowiska.


Theresa May nietykalna do końca roku

Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, iż już w pierwszej połowie grudnia 2018 roku odbyło się głosowanie w Partii Konserwatywnej nad wotum zaufania dla Theresy May. Jak się wówczas okazało, pomimo bezprecedensowej wpadki z wynegocjowaniem niekorzystnych warunków umowy rozwodowej z Unią Europejską i odroczeniu skazanego na porażkę głosowania w sprawie tegoż porozumienia, brytyjska premier utrzymała się na stanowisku przewodniczącej partii konserwatywnej. Fakt ten sprawił, że zgodnie z partyjnymi przepisami jest ona nietykalna na pozycji szefowej partii przez kolejne 12 miesięcy i nikt nie może złożyć wniosku o ponowne wotum zaufania.

Nie zmienia to jednak faktu, że rozgoryczenie postawą Theresy May nasila się niemal z dnia na dzień. Jej partyjni koledzy chcą, by wyznaczyła konkretny plan dotyczący swojego ustąpienia. Dotychczas Theresa May zapowiadała, że ustąpi ze stanowiska dopiero wówczas, gdy uda się osiągnąć kompromis i Parlament przyjmie jej umowę dot. Brexitu. Ta została jednak już trzykrotnie odrzucona.

Brytyjska premier przedstawi nową formę porozumienia i ustąpi ze stanowiska?

Ostatnie doniesienia wskazują jednak, że brytyjska premier może wkrótce ulec presji Partii Konserwatywnej. Okazuje się bowiem, że zamierza ona przedstawić “nową, śmiałą ofertę”, po przegłosowaniu której ustąpi ze stanowiska. Będzie to jej czwarta, i prawdopodobnie ostatnia propozycja porozumienia.

Wszyscy wciąż zadają sobie jednak dwa pytania: czy tym razem uda jej się zdobyć wystarczającą liczbę głosów? Z nieoficjalnych informacji wynika bowiem, że “nowa oferta” to nic innego jak odgrzewany kotlet ze starymi pomysłami. Bloomberg zauważa, że wszelkie ustępstwa skierowane wobec Partii Pracy mogą osłabić wsparcie May ze strony jej partyjnych kolegów. W praktyce może się więc okazać, że brytyjska premier zaproponuje ustępstwa, dzięki którym zyska nowych zwolenników, lecz jednocześnie straci już istniejących.

Drugie pytanie dotyczy natomiast jej przyszłości. Czy jeżeli po raz czwarty przegra głosowanie w Izbie Gmin to ustąpi ze stanowiska? Teoretycznie jest bowiem nietykalna do końca roku.

Kurs funta kończy serię spadków?

Kurs Funta nie może zaliczyć ostatniego okresu do udanych. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni był on bowiem najsłabszą walutą grupy G8. W wyniku tak znacznej deprecjacji kurs funta osunął się poniżej 4,9250 zł, co z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji nawet w rejon 4,86 zł. W praktyce okazuje się więc, że nawet dzisiejsze, nieznaczne wzrosty (0,05%) prawdopodobnie nie zmienią ogólnego nastawienia rynku. Nawet jeżeli tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, w pierwszej kolejności moglibyśmy się bowiem spodziewać jedynie re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPlus Token i Cloud Token – portfele krypto oferujące 10% w miesiąc. Zapala się czerwona lampka
Następny artykułKurs euro wynosi 4,30 zł. Czy zobaczymy ponowny atak EUR/PLN na 4,3100? [Aktualizacja]
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here