Naga Marketstheresa mayTheresa May ma ogłosić harmonogram swojej rezygnacji jako lider Partii Konserwatywnej i premier Wielkiej Brytanii w piątek po reakcji Izby Gmin na jej nowy plan dotyczący Brexitu, która według wstępnych szacunków będzie jeszcze gorsza niż ostatnio. May zamierza zrezygnować z roli przywódcy torysów 10 czerwca, aby wybory podczas których zostanie wybrany nowy premier mogły się rozpocząć już po wizycie Donalda Trumpa w UK. Do tego czasu chce pozostać w roli premiera, podczas gdy jej następca zostanie wybrany w wyborach, które mogą potrwać nawet sześć tygodni. Dokładny harmonogram jest uzależniony od zgody Grahama Brady’ego, który jest szefem Komitetu 1922.


Burzliwa kadencja Theresy May dobiega końca?

Boris Johnson
Boris Johnson

Decyzja May zwiastuje koniec jej burzliwej trzyletniej kadencji, która przebiegła przepełniona gorzkimi podziałami w jej własnej partii jak i całej Wielkiej Brytanii dotyczące tego, w jaki sposób opuścić Unię Europejską. Początkowo Wielka Brytania miała wyjść z UE 29 marca. Jednak umowa rozwodowa, którą May wynegocjowała w Brukseli została trzykrotnie odrzucona przez Parlament, co zmusiło ją do opóźnienia dnia wyjścia aż do października.

Podczas gdy May planuje ogłosić swoje odejście, jej następca ma określić przebieg Brexitu. Obecnym faworytem jest zwolennik Brexitu Boris Johnson, były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, który opowiada się za szybkim, ostrym zerwaniem z UE (hard Brexit). Z tego względu funt szterling odnotowuje rekordową deprecjacje, ponieważ inwestorzy rozważają perspektywę wyjścia z UE bez transakcji.

Gdzie dwóch się bije tam… Farage wygrywa?

Nigel Farage z Brexit Party
Nigel Farage z Brexit Party

Jeśli dzisiejsze posiedzenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, May będzie mieć niewielki wybór. Będzie musiała ustalić datę swojej dymisji, jeśli chce uniknąć upokorzenia ze strony członków Parlamentu. Dodatkowo coraz większa ilość członków jej partii wywiera na nią presję, aby zrezygnowała z pełnionego stanowiska. Są wściekli na jej nieudolne postępowanie ws. Brexitu i obawiają się, że cała partia ucierpi odnotowując miażdżącą porażkę w wyborach do Parlamentu Europejskiego na rzecz Partii Brexit Nigela Farage’a.

Ostateczną batalię o Brexit i zachowanie przywództwa Theresa May rozpoczęła we wtorek, kiedy ogłosiła “nową, śmiałą ofertę”, po przegłosowaniu której ustąpi ze stanowiska. To zarazem jej ostatnia próba by przekonać członków parlamentu do poparcia umowy Brexitu nad którą spędziła dwa lata negocjując z UE.

Pro-Brexitowi konserwatyści, w tym ministrowie w gabinecie May, spędzili większość środy planując „zabicie” nowego planu May. Ich głównym celem było zneutralizowanie jej pomysłu umożliwienia Parlamentowi głosowania, aby pozwolić na drugie referendum w celu ratyfikacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii. W środę wieczorem znany minister Andrea Leadsom opuścił gabinet May w proteście przeciwko jej planom. Inni ministrowie – w tym minister spraw wewnętrznych Sajid Javid i minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt – jasno dali do zrozumienia, że ​​nie poprą nowego pomysłu brytyjskiej premier.

Polityka jest paskudnym, czasem brutalnym i upiornym biznesem. Theresa May nie ma już zaufania, nie tylko w ramach swojej partii, ale także w całym gabinecie – powiedział Iain Duncan Smith, zwolennik Brexitu i były przywódca torysów.

Kurs funta konsekwentnie spada w stosunku do dolara

Notowania pary GBP/USD dotarły w tym tygodniu do poziomu 1,26, gdzie nastąpiła nieznaczna reakcja kupujących. Jednak dalsza presja Brexitu oraz możliwego wyjścia bez umowy zdecydowanie ciąży na notowaniach funta szterlinga. Przebicie wczorajszego dołka otworzy drogę do tegorocznego minimum 1,2432. Z drugiej strony dopiero pokonanie oporu 1,2771 pozwoliłoby na wyhamowanie presji podaży. Choć presja jest spadkowa warto pamiętać, iż nieznaczne pozytywne informacje mogą doprowadzić do utworzenia silnego impulsu wzrostowego.

kurs funta do dolara w piątek 24 maja 2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here