Naga MarketsOstatnie starania Theresy May o wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przed wyborami do europarlamentu spełzły na niczym. Rozmowy z Laburzystami, w który May upatrywała szansę na kompromis zakończyły się fiaskiem, jednak brytyjska premier się nie poddaje, zamierza wrócić do Parlamentu na początku czerwca z projektem ustawy dotyczącej Brexitu.

Do Wielkiej Brytanii, 3-go czerwca ma przybyć z wizytą Donald Trump. W tym samym czasie, Theresa May zamierza złożyć w Parlamencie projekt ustawy (Withdrawal Agreement Bill), który prawnie unormuje “rozwód” z UE.

Jak mówił sekretarz ds. Brexitu, Steve Barclay: “Nadszedł czas, aby Parlament podjął decyzję. Kraj musi iść do przodu. Biznes musi mieć pewność.”

Pośpiech ze złożeniem projektu ustawy jest niezbędny, jeśli jego ewentualne wprowadzenie w życie ma mieć miejsce przed okresem wakacyjnym rozpoczynającym się w lipcu, podczas którego nie odbywają się głosowania.

Grząski grunt

Wchodząc do Parlamentu z projektem ustawy “Brexitowej”, Therea May wstępuje na grząski grunt. Jeśli bowiem nie zostanie on przegłosowany, brytyjska premier nie może z nim wrócić bez zakończenia sesji parlamentarnej i rozpoczęcia nowej. To z kolei wymagałoby weryfikacji umowy ze wspierającą rząd partią Demokratyczną Partią Unionistyczną z Irlandii Północnej. Unioniści niezmiennie chcą ochrony irlandzkiego backstopu i uważają, że jeśli May nie zaproponuje rozwiązania, które ją zapewnia, umowa jest  dla nich nie do przyjęcia.

Zobacz też: GBP/JPY – wybicie z inside bara wskaże kierunek?

Ponadto, zwiększyłaby się również perspektywa porażki w głosowaniu nad rządowym programem legislacyjnym. W praktyce, niemal pewny byłby wybór nowego premiera UK.

Co prawda, nowy premier nie zyskałby większych szans na wynegocjowanie umowy w Parlamencie, jednak bez zastąpienia Theresy May, nie ma możliwości ogłoszenia nowego referendum i potencjalnego pozostania UK w Unii, na czym zależy wielu Laburzystom.

Kurs funta zmierza do dołka przy 1,2865

Notowania funta w relacji do dolara osuwały się do zamknięcia wczorajszej sesji. Jak widać na wykresie dziennym GBP/USD poniżej, kurs jest zdominowany przez niedźwiedzie, które spychają go w kierunku dołka z kwietnia przy 1,2865.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs funta do dolara (GBP/USD) - wykres dzienny - 15 maja 2019
Kurs funta do dolara (GBP/USD) – wykres dzienny – 15 maja 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here