Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej oraz politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Decyzję monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FOMC)
  • Decyzję monetarną Banku Anglii (BoE MPC)
  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu

FOMC pozostawia stopy bez zmian

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie Rezerwy Federalnej, podczas którego – zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami – Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) postanowił utrzymać stopę funduszy federalnych w niezmienionym przedziale od 1,5% do 1,75%.

Komitet uważa, że obecne stanowisko polityki pieniężnej jest odpowiednie do wspierania trwałego rozwoju działalności gospodarczej, silnych warunków na rynku pracy oraz powrotu inflacji do symetrycznego celu w wysokości 2 procent. Komitet będzie w dalszym ciągu monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze, w tym na rozwój sytuacji na świecie i zmniejszoną presję inflacyjną, oceniając odpowiednią drogę do osiągnięcia docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnychnapisano w oficjalnym oświadczeniu.

Bank Anglii pozostawia stopy bez zmian

Podobną decyzję podjął w miniony czwartek również Bank Anglii (Bank of England; BoE). Choć zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, to jednak BoE przyznaje, że dynamika wzrostu gospodarczego spowalnia, a inflacja utrzymuje się poniżej zakładanych celów (co nie zmieni się co najmniej do końca 2021 roku). Mimo to widać pierwsze oznaki poprawy sytuacji gospodarczej. Niskie i stabilne wzrosty cen wspierają kreację miejsc pracy oraz oczekiwania przedsiębiorców, a przewidziany na 31 stycznia 2020 roku Brexit zmniejsza niepewność o przyszłość UK na tle innych państw europejskich.

Zobacz także: Kurs funta wzrósł przed decyzją BoE!
FCA zbada czy nie doszło do wycieku informacji

Mark Carney podkreślił podczas późniejszej konferencji prasowej, że dane makroekonomiczne wynikające z przeprowadzonych ankiet wskazują, iż aktywność gospodarcza w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła od czasu wyborów powszechnych. Wiele wskazuje na to, że jeśli dane nadal wykażą pewne pojawiające się oznaki ożywienia, jest prawdopodobne, że na razie Bank Anglii nie obniży stóp procentowych.

Brexit stał się faktem!
Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską

Saga Brexit wydawała się nie mieć końca, a od czasu referendum dwukrotnie przeprowadzano wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Jednak dopiero większościowy rząd Konserwatystów wybrany w grudniu 2019 roku pozwolił na zatwierdzenie porozumienia rozwodowego.

Brexit był też bardzo kosztowny. Z wyliczeń wynika, że Wielka Brytania straciła na nim 130 mld funtów, a do końca obecnego roku koszt może wzrosnąć nawet do 200 mld funtów. Szacunki te stanowią przybliżone kwoty, jakie Wielka Brytania mogłaby wypracować pozostając w Unii Europejskiej. Bloomberg Economics, który dokonał tych wyliczeń bazował na korelacji wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii wobec innych krajów G-7, która została zakłócona po referendum ws. Brexitu.

“Z punktu widzenia polityki zagranicznej Brexit pozostaje sytuacją bez wygranych. Chociaż Wielka Brytania niechętnie popiera politykę zagraniczną UE i współpracę w zakresie bezpieczeństwa, traci bezpośredni dostęp do ram, z których skorzystała. Tymczasem Unia Europejska traci jedną ze swoich głównych sił wojskowych i dyplomatycznych oraz stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ” – powiedział Nicolai von Ondarza z Niemieckiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa.

Dzień 31 stycznia 2020 roku zapewne zapisze się na kartach historii. Był to bowiem ostatni dzień Wielkiej Brytanii we wspólnocie krajów Unii Europejskiej, tzw. dzień Brexitu. Tym samym, Zjednoczone Królestwo stało się pierwszym w historii, które opuściło Wspólnotę. Od czasu referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem struktur unijnych minęło ponad 3,5 roku. Przez kolejne 11 miesięcy, do końca 2020 roku ważyć się będą losy dalszej współpracy UE oraz UK. Obie strony muszą przygotować się na konsekwencje obecnych i przyszłych zdarzeń.

Rozpoczynający się dziś okres przejściowy otwiera drogę do negocjacji stosunków dwustronnych Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. “Rząd brytyjski dąży do zawarcia z UE umowy o wolnym handlu ‘zerowej taryfy i zerowego kontyngentu’, ale wyklucza dostosowanie przepisów, które utrzymałyby ją w porządku prawnym UE i ograniczałyby jej swobodę zawierania umów o wolnym handlu z UE inne kraje”  – napisał Ettore Greco, wiceprezes Institute of International Affairs.

Unia Europejska również chce porozumienia handlowego, ale tylko w zamian za przepisy zapewniające równe warunki działania, w tym konwergencję regulacyjną w sektorach takich jak środowisko, pomoc państwa i prawa pracownicze. Ma to pozwolić na zachowanie integralności jednolitego rynku. Już samo to sprawia, że negocjacje będą trudne.

 

Czytaj również:


Kurs funta największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że ponad połowa walut grupy G8 notowała wzrosty wahające się od +0,17% w przypadku dolara amerykańskiego (USD) do 1,44% w przypadku funta szterlinga (GBP). Największymi przegranymi tygodnia są natomiast kursy dolara australijskiego (AUD) i nowozelandzkiego (NZD), które traciły odpowiednio 2,17% oraz 2,29%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Noworoczna zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

AUDUSD realizuje zakładane spadki

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że wskutek trwających od kilku dni spadków rynek pokonał techniczne wsparcie w wysokości 0.6850, będące zarazem linią szyi pro-spadkowej formacji głowy z ramionami. Na przestrzeni kolejnych dni obserwowaliśmy spadki, dzięki którym kurs osunął się w okolice technicznego wsparcia 0.6680. Gdyby tylko w najbliższym czasie pojawiła się tu większa reakcja popytowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tego poziomu, spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty wzrostowej.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

GBPUSD wybija z trójkąta

Dzięki trwającej od wczoraj aprecjacji, kurs funta przerwał trwające od kilku dni spadki. Warto zwrócić uwagę, że doszło w ten sposób do odrzucenia linii tendencji wzrostowej będącej dolnym ograniczeniem formacji trójkąta równoramiennego oraz pokonania linii tendencji spadkowej będącej górnym ograniczeniem tejże formacji.  Z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby to otworzyć drogę do ponownej aprecjacji kursu funta.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJack Schwager: “Czarodziej rynku” prosto z Brooklynu
Następny artykułPodsumowanie trudnego tygodnia na rynku – Świat walut Marka Rogalskiego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here