Naga Markets
Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii poniósł klęskę w Sądzie Najwyższym UK. Sędziowie jednogłośnie zdecydowali, że zawieszenie parlamentu przez Johnsona było niezgodne z prawem. Wezwali przy tym ustawodawców do jak najszybszego wznowienia prac parlamentarnych.

Jako przyczynę prorogacji parlamentu przez Johnsona upatruje się uniemożliwienie kontrolowania procesu Brexitu przez opozycję. Premier UK w wywiadzie dla BBC zanegował jednak to twierdzenie: „Ludzie myślą, że jakoś powstrzymaliśmy Parlament przed kontrolowanie Brexitu, co za absolutny nonsens”. 

Czas na batalię przeciw hard-Brexitowi?

Orzeczenie Sądu Najwyższego w Londynie pozbawiło Johnsona oręża w postaci zawieszania prac parlamentu w przyszłości. Jednak co bardziej istotne, teraz do gry mogą wkroczyć posłowie, którym zależy na uniknięciu Brexitu bez porozumienia.

Zobacz też: Sąd Najwyższy wyda dziś orzeczenie ws. zawieszenia parlamentu

Prezes Sądu Najwyższego Brenda Hale stwierdziła wydając orzeczenie, że decyzja o zawieszeniu parlamentu była “niezgodna z prawem, nieważna i bezskuteczna”. Sędziowie uważają, że skutkiem tej bezprawnej decyzji była frustracja i uniemożliwienie parlamentowi pełnienia jego funkcji konstytucyjnych, bez rozsądnego uzasadnienia.

Bercow wzywa do zwołania Izby Gmin

Po ogłoszeniu wyroku swoje oświadczenie, w którym wzywa do niezwłocznego zwołania parlamentu wydał Marszałek Izby Gmin, John Bercow. Jak zapowiedział, czym prędzej skontaktuje się w tej sprawie z liderami partii.

Posłowie będą zabiegać o przedłużenie negocjacji z UE. Termin z 31 października może zostać wydłużony do końca stycznia, pozostaje jedynie upewnić się, że wniosek o przesunięcie terminu zostanie złożony, nawet jeśli będzie temu przeciwny Johnson.

Zmienność na funcie

Na parze walutowej EURGBP zmienność pojawiła się po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego. Jak widać na wykresie 1-godzinnym poniżej, kurs funta zyskuje do euro. Para może teraz kierować się do strefy wsparcia wypadającej w okolicach ubiegłotygodniowych minimów.

Kurs euro do funta (EURGBP) - wykres 1-godzinny - 24 września 2019
Kurs euro do funta (EURGBP) – wykres 1-godzinny – 24 września 2019


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here