Naga MarketsVaradkar leo
Leo Varadkar

Brytyjscy i europejscy urzędnicy będą starali się wykorzystać lepszy nastrój wokół rozmów w sprawie Brexitu po tym, jak przywódcy Wielkiej Brytanii i Irlandii oświadczyli, że widzą drogę do osiągnięcia potencjalnej umowy. Funt szterling umocnił się najmocniej w ciągu siedmiu miesięcy po czwartkowym pozytywnym spotkaniu premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i premiera Irlandii Leo Varadkara, który ma ogromny wpływ na stanowisko reszty Unii Europejskiej ws. Brexitu.


Brexit: Obu stronom zależy na osiągnięciu porozumienia

Po dwóch i pół godzinie „konstruktywnych” dyskusji w północno-zachodniej Anglii, Varadkar powiedział, że wierzy, iż porozumienie jest możliwe do 31 października i wezwał negocjatorów do wznowienia rozmów w Brukseli. Główny negocjator UE, Michel Barnier, spotka się z sekretarzem Wielkiej Brytanii Brexitem Steve’em Barclayem, aby podsumować postępy i rozpocząć planowanie potencjalnego wyjścia w Brukseli w piątek rano.

Uk i BrexitPozostały zaledwie trzy tygodnie do opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię, a od czasu objęcia stanowiska przez Borisa Johnsona popsuły się stosunki z UE, gdy negocjacje utknęły w martwym punkcie. Bardziej przychylny ton dwóch przywódców w czwartek wskazuje, że przełom jest nadal możliwy, choć trudności wciąż istnieją.

Miałem bardzo dobre spotkanie z premierem i naszymi zespołami razem. Wygląda to bardzo pozytywnie i bardzo obiecująco. Widzę ścieżkę do potencjalnego porozumienia w nadchodzących tygodniach. Mam nadzieję, że dotychczasowe postępy wystarczą, aby formalne negocjacje zostały wznowione w Brukseli – powiedział Varadkar po rozmowach.

Tymczasem Johnson jest zdeterminowany, aby wyprowadzić Wielką Brytanię z UE w terminie do 31 października – nawet jeśli oznacza to wyjście bez umowy, co miałoby negatywny wpływ na brytyjską gospodarkę. Tymczasem przywódcy UE przygotowują się do przedłużenia terminu przez Wielką Brytanię, chociaż Johnson twierdzi, że nigdy o to nie poprosi.

Pomimo ponad dwóch lat rozmów kluczowa różnica zdań między Wielką Brytanią, a UE dotyczy tego, w jaki sposób sprawić, aby nie były wymagane punkty kontrolne do kontroli towarów przekraczających granicę lądową Irlandii z Wielką Brytanią.

Johnson zaproponował ograniczone kontrole celne, lecz Varadkar twierdzi, że wszelkie takie kontrole zagrożą pokojowi w regionie. UE skrytykowała również plan Wielkiej Brytanii, by dać Zgromadzeniu Irlandii Północnej weto w sprawie umowy. Zespół Johnsona twierdzi, że kluczowe znaczenie ma umożliwienie społeczności regionu wyrażenia „zgody” na przyszłe ustalenia co do granicy. Jednak dla UE dopuszczenie weta dla polityków z Irlandii Północnej podważyłoby długoterminową gwarancję stabilności granicy.

Na ten moment nie jest jasne, jakie kompromisy zostały ustalone podczas prywatnych rozmów negocjatorów w czwartek. Johnson szczególnie naraża się na bunt w brytyjskim parlamencie, który musi ratyfikować każdą umowę zawartą z UE. Poprzedniczka Johnsona, Theresa May przekonała się na własnej skórze, że ​​zawarcie umowy w Brukseli jest łatwe. Jednak trzy razy nie udało się jej przekonać członków Parlamentu do zatwierdzenia umowy o wyjściu. Ostatecznie kosztowało to May utratę stanowiska.

Kurs funta umacnia się najsilniej od marca

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrosły wczoraj o 1,85 procent i była to najlepsza sesja od 13 marca 2019 roku (+2,03%). Kupujący zdołali przebić poziom oporu 1,2372, co otworzyło drogę do spadkowej linii trendu i sierpniowego szczytu niedaleko poziomu 1,26. Jeśli dojdzie do przebicia również tego poziomu wówczas może wystąpić kolejny impuls wzrostowy z celem na poziomy 1,2780 oraz 1,3178. Z drugiej strony spadek poniżej wsparcia 1,22 umożliwi test tegorocznego dołka 1,1962.

Kurs funta do dolara w piątek na interwale dziennym, źródło 11 10 19
Kurs funta do dolara w piątek na interwale dziennym, źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here