Naga MarketsKarykatura Theresy May
Karykatura przedstawiająca brytyjską premier, Theresę May

Premier Theresa May może stanąć w czwartek w obliczu potencjalnego buntu popierających Brexit członków Partii Konserwatywnej, chcących zyskać więcej czasu na wprowadzenie wiążących zmian do umowy rozwodowej z Unią Europejską. Kurs funta rozpoczyna natomiast czwartek od skromnych umocnień wobec dolara amerykańskiego (+0,15%).


Twardy Brexit nadal musi pozostać opcją – ma ważną pozycję negocjacyjną

Członkowie antyeuropejskiej grupy badawczej spotkali się w środę wieczorem z szefem Julianem Smithem, aby podkreślić, że pozostawienie bloku bez porozumienia musi pozostać jedną z możliwych rozwiązań. Obawiają się, że czwartkowe głosowanie będzie wymagało od nich całkowitego porzucenia takowego scenariusza.

“Jeśli chodzi o mnie i wielu moich kolegów, nie możemy zrezygnować z Brexitu bez porozumienia: musi pozostać wśród innych opcji” – powiedział jeden z członków grupy, Steve Double, w wywiadzie dla ITV. “Byłoby szaleństwem zdjąć go ze stołu w tym momencie, ponieważ osłabiłoby to naszą pozycję negocjacyjną”.

May chce zyskać kolejne dwa tygodnie na wprowadzenie prawnie wiążących zmian do umowy Brexitu, które mogłyby uzyskać poparcie eurosceptyków i Partii Demokratycznej Irlandii Północnej, która do tej pory popierała administrację premier. Jeśli przegra jednak w głosowaniu – zaplanowanym na wczesne godziny wieczorne – byłoby to dla Brukseli sygnałem, że Wielkiej Brytanii kończy się miejsce do wykonania kolejnych manewrów.

W ciągu zaledwie sześciu tygodni UK ma opuścić UE – z lub bez porozumienia. Dotychczasowy projekt umowy został odrzucony z dużym marginesem w Izbie Gmin w zeszłym miesiącu. Dotychczas nie osiągnięto żadnego nowego porozumienia. Premier bada obecnie trzy sposoby na przełamanie impasu: zabezpieczenie limitu czasowego dla backstopu, jednostronny mechanizm wyjścia oraz rozwiązania, które pogmoą utrzymać irlandzką granicę otwartą. W środę rozmawiała z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Porozumienie pisane na nowo, May ma czas do 27 lutego

Premier obiecała Parlamentowi możliwości wypowiedzenia się na temat tego, co stanie się dalej, jeśli nie będzie w stanie dojść do porozumienia do 27 lutego. Teoretycznie powinno to uprościć czwartkowe głosowanie. Proponowany wniosek wymaga jednak, aby prawodawcy “popierali” podejście przyjęte przez Izbę Gmin w dniu 29 stycznia.

Po odrzuceniu przez Izbę Gmin decyzji o Brexicie bez porozumienia, Izba Lordów zadała rządowi nową cios w środę wieczorem, przyjmując wniosek 155 głosami do 69, aby podjąć “wszystkie niezbędne kroki” w celu uniknięcia rozwodu bez określonego planu.

Zobacz również:

Kurs funta utrzymuje się na trzytygodniowych minimach

Notowania funta szterlinga do dolara amerykańskiego (GBP/USD) czwartą sesję z rzędu rysują minima na wysokości 1,2840. W czwartek GBP delikatnie zyskuje do USD, na godziny popołudniowe zaplanowano jednak publikację istotnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, co może zwiększyć zmienność głównych walut.

kurs funta 14.02
Kurs funta do dolara utrzymuje się na niemal miesięcznych dołkach


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here