Naga MarketsBrexit przyniesie ogromne straty gospodarcze - ostrzega Bailey (BoE)Umowa handlowa z Unią Europejską obowiązująca po okresie przejściowym, tj. od stycznia 2021 roku będzie słono kosztować gospodarkę Wielkiej Brytanii. Jak podał gubernator Banku Anglii (BoE) Andrew Bailey, straty gospodarcze z powodu Brexitu wyniosą ponad 80 mld funtów.

  • Wzrost gospodarczy UK może być niższy nawet o 4% niż byłby, gdyby kraj pozostał w UE
  • Wszystko zależy od tego, jak wiele zakłóceń doświadczy Wielka Brytania w ciągu najbliższych kilku tygodni
  • Około 6 miliardów euro w europejskim obrocie akcjami opuściło w tym tygodniu City of London i przeniosło się na kontynent

Usługi finansowe i regulacje UE

Andre Bailey po raz pierwszy od czasu faktycznego opuszczenia UE przez Wielką Brytanię wypowiedział się publicznie. Zgodził się z Urzędem Odpowiedzialności Budżetowej (OBR), organem nadzoru fiskalnego, który jest zdania, wzrost gospodarczy UK będzie w dłuższej perspektywie nawet o 4% niższy niż byłby, gdyby kraj pozostał w UE.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank Anglii w listopadzie 2020 roku przewidywał scenariusz dotyczący Brexitu, który się ziścił. Bankierzy szacowali wtedy, że w ciągu trzech lat PKB spadnie o 2 proc. Jednak koszty  uwzględniając faktyczne dostosowywanie się gospodarki, wzrost może spaść o około 3 do 4 proc, powiedział Bailey, a co byłoby zgodne z przewidywaniami OBR.

Bailey powiedział także, że to, co wydarzy się w praktyce, będzie zależeć od tego, jak wiele zakłóceń doświadczy Wielka Brytania w ciągu najbliższych kilku tygodni, a następnie jak szybko gospodarka dostosuje się do nowych ustaleń handlowych.

Ponadto, gubernator BoE odniósł się do rynku finansowego. Około 6 miliardów euro w europejskim obrocie akcjami opuściło w tym tygodniu City of London i przeniosło się na kontynent. Bailey powiedział, że nie rozumie, dlaczego ludzie chcieliby zamknąć się na otwarte rynki.

– Jednak sytuacja, w której się znajdujemy, polega na tym, że UE powiedziała, iż ​​chce więcej informacji od Wielkiej Brytanii na temat jej przyszłych zamiarów w zakresie regulacji – powiedział.

fpmarkets

– Teraz myślę, że to dość problematyczne, szczerze mówiąc, jeśli chodzi o równoważność – dodał Bailey. Powiedział, że nierealne jest, aby brytyjskie regulacje zostały przesądzone lub szły w ślad za regulacjami UE.

Gubernator BoE dodał, że nie chce równoważności za wszelką cenę, a termin rozmów z UE w tej sprawie na koniec marca jest rozsądny. Powiedział także, iż Wielka Brytania nie powinna być „odbiorcą” przepisów UE, tylko po to, by zapewnić lepszy dostęp do rynku europejskiego po Brexicie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here