Naga MarketsBrytyjska premier, MayNa godzinę 16:30 zaplanowano oficjalne wystąpienie brytyjskiej premier Theresy May przed parlamentem. Jak podaje portal Bloomberg, w trakcie jego trwania szefowa rządu ma zamiar odwołać zaplanowane na wtorkowe popołudnie głosowanie w sprawie przyjęcia lub odrzucenia obecnego wzoru porozumienia ws. Brexitu, chcąc w ten sposób uniknąć porażki swojego obozu. Zamiast głosowania May wróci do Brukseli, aby wynegocjować dla UK lepszą ugodę, zgodną z tym, czego oczekują Wyspiarze. W efekcie na doniesienia kurs funta szterlinga (GBP) ponownie się osłabia i pogłębia kilkunastomiesięczne dołki.


Brytyjska premier odwołuje istotne głosowanie, bojąc się porażki

Brytyjska premier Theresa May bojąc się przegranej podczas głosowania w parlamencie na temat zatwierdzenia lub odrzucenia projektu ws. Brexitu, postanowiła odwołać je całkowicie i zaprzestać wewnętrzną debatę, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie przedstawiona dopiero o 16:30, jednak w tym momencie mało kto spodziewa się po May potwierdzenia wtorkowego głosowania. Zamiast tego podczas specjalnie zwołanego wystąpienia parlamentarnego najprawdopodobniej zapowie chęć powrotu do Brukseli w celu kontynuowania negocjacji z tamtejszymi politykami. Z całą pewnością spodziewa się tego rynek, który wyprzedaje funta szterlinga, testującego obecnie minima z czerwca 2017 roku.

kurs funta GBP USD 10 grudnia

Zdaniem przedstawiciela brytyjskiej opozycji, Jeremy’ego Corbyna, w obecnej formie umowa ws. Brexitu jest „fatalną” i powinna zostać całkowicie przepisana. Warto zaznaczyć, że porozumienia wynegocjowanego przez May nie popierają tylko sami Laburzyści, ale również przedstawiciele obozu konserwatywnego, którzy w coraz mniejszej ilości stoją murem za swoją premier.

Zobacz również: Giełda UK wymazuje 18 lat zysków w obliczu Brexitu

Czy Wielka Brytania zagra kartą TSUE i odwoła Brexit?

Chociaż wydawać by się mogło, że kwestia opuszczenia przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej została dawno przesądzona – dokładniej mówiąc podczas referendum z czerwca 2016 – to jednak Brytyjczycy mogę jeszcze zmienić zdanie.

W dniu dzisiejszym Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej, co stwarza władzom w Londynie możliwość potencjalnej zmiany decyzji w sprawie Brexitu.

– Takie wycofanie, ustalone zgodnie z wymogami konstytucyjnymi, oznaczałoby, że Zjednoczone Królestwo pozostałoby w UE na warunkach, które nie uległy zmianie, jeśli chodzi o status państwa członkowskiego – podkreślili sędziowie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here