Naga MarketsUk i BrexitZdaniem przedstawiciela Banku Anglii (Bank of England, BoE), Michaela Saundersa, instytucja nie trzyma się kurczowo oczekiwań rynkowych i prognoz sugerujących podwyżki stóp procentowych, a ewentualny ruch może zostać powstrzymany przez Brexit i obawy gospodarczej recesji. W efekcie ucierpieć może na tym kurs funta (GBP), który obecnie jest jedną z najgorzej radzących sobie walut państw G10.


Jastrzębi Saunders zmienia się w gołębia przez Brexit?

Saunders będący przedstawicielem brytyjskiej rady polityki pieniężnej (z ang. MPC) był jednym z najgłośniejszych głosów podczas dwóch ostatnich podwyżek. Tym razem jest jednak zdania, że szansa na płynne opuszczenie Unii Europejskiej jest bardzo niska, w związku z tym jastrzębie oczekiwania rynkowe nie będą miały tak silnego wpływu na jego decyzję jak do tej pory. Z wypowiedzi można zrozumieć, że podczas sierpniowego posiedzenia nie będzie naciskał na podwyżki i inwestujący w szterlinga nie powinni się ich spodziewać w najbliższym czasie.

„Gospodarka w tym momencie z pewnością się nie przegrzewa – obserwowane tempo wzrostu, jeżeli odejmiemy od niego wszystkie „śmieszne” poboczne, takie jak zapasy, czy też sprzedaż samochodów, znajduje się wyraźnie poniżej średniej” – komentował w wywiadzie dla Bloomberga przedstawiciel MPC.

Polityk potwierdzał jednocześnie to co już wcześniej sygnalizował Mark Carney, głosy wśród przedstawicieli rady polityki pieniężnej są obecnie mocno zróżnicowane, w związku z czym osiągnięcie konsensusu w sprawie podwyżek lub obniżek stóp może być niskie. W momencie gdy MPC ma problem z uzyskaniem większości zazwyczaj nie decyduje się na ruchy w zakresie polityki pieniężnej.

Kurs funta będzie osłabiał się jeszcze mocniej w przypadku hard-Brexitu

Saunders zapytany o to jak jego zdaniem zachowywać będzie się kurs funta stwierdzał, że jeżeli Brexit przebiegnie bez porozumienia, to GBP osunie się jeszcze silniej z obecnych poziomów, a obserwowana deprecjacja będzie kontynuowana. Przełoży się to z kolei na niższy wzrost PKB i słabszą inflację.

„Powrót do celów inflacyjnych może być wydłużony i skomplikowany, mamy jednak narzędzia, aby to osiągnąć, jeżeli staniemy w obliczu hard Brexitu” – zapewniał Saunders. Stwierdzał jednocześnie, że polityka pieniężna niestety nie będzie w stanie uchronić UK przed ostrym uderzeniem twardego Brexitu – zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców.

Od początku 2019 roku kurs funta zatoczył około i powrócił do dołków rysowanych ponad sześć miesięcy temu, w efekcie stopy zwrotu w stosunku do dolara amerykańskiego są praktycznie zerowe. W tym samym czasie indeks GBP mierzący relatywną siłę do ważonego koszyka walut traci od stycznia ponad 3%. Waluta nie reagowała we wtorek silniejszym umocnieniem na wybór Borisa Johnsona na nowego premiera UK co zdaniem analityków sugeruje, że o wiele ważniejsze dla rynku będą jego pierwsze decyzje dotyczące Brexitu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here