Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) w górę, gdy rosną szanse na kompromis ws. BrexituOstatnia runda zaplanowanych rozmów między Wielką Brytanią, a Unią Europejską na temat ich przyszłych stosunków ma się zakończyć w piątek. W ostatnich dniach obie strony poczyniły nieznaczne postępy, rozpoczynając gorączkowe kilka tygodni negocjacji ostatniej szansy. Zmienność na rynku powinna pozostać podwyższona w najbliższym czasie. Funt kosztuje nieco ponad 1,29 USD oraz około 4,95 zł.

  • Ostatnia runda zaplanowanych negocjacji zakończy się w piątek
  • Obie strony robią postępy, ale rozmowy nie mogą wejść na „ostatnią prostą”
  • Ostateczny wynik dyskusji jest nadal niepewny. Inwestorzy stoją w obliczu większej zmienności wywołanej Brexitem

Brexit: brak przełomu w tym tygodniu nie oznacza załamania rozmów

rękawice uk-ueGłówny negocjator UE, Michel Barnier, spotka się w piątek ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Frostem, aby omówić, czy są w stanie wejść w ostatni, intensywny etap rozmów, który wskazywałby, że porozumienie jest w zasięgu ręki. Urzędnicy UE ostrzegli przed oczekiwaniami, że negocjacje są na „ostatniej prostej”, więc najprawdopodobniej będą kontynuowane w najbliższych dniach.

Chociaż poczyniono pewne postępy, wielu ekspertów nadal wątpi, że to wystarczy, aby uzasadnić wejście w tę ostatnią fazę, która jest równoznaczna z pisaniem tekstu prawnego. Mimo to jeden z urzędników UE ostrzegł, że brak przełomu w tym tygodniu nie oznaczałby załamania rozmów.

Ostateczny wynik dyskusji jest nadal niepewny, więc inwestorzy stoją w obliczu tygodni większej zmienności wywołanej Brexitem, gdy obie strony dążą do zawarcia porozumienia.

Brak porozumienia byłby ciosem dla Wielkiej Brytanii, która usiłowała przełamać impas, wprowadzając nowe kompromisy na początku tygodnia. Premier Boris Johnson wyznaczył 16 października termin na osiągnięcie porozumienia, ale jego koledzy z UE są gotowi poczekać trochę dłużej i nie wykluczają, że będzie to kontynuowane do listopada.

UE jest gotowa zawrzeć umowę. Wszyscy zgadzamy się, że gdzieś w październiku byłoby miło mieć gotowy przynajmniej ogólny zarys i szczegóły umowy – powiedział w czwartek dziennikarzom w Brukseli holenderski premier Mark Rutte.

Hard Brexit może doprowadzić do zachwianych stosunków przez dekady

Jeśli obie strony nie osiągną porozumienia handlowego do końca roku, kiedy Wielka Brytania opuści jednolity rynek UE i unię celną, miliony konsumentów i przedsiębiorstw poniosą koszty i zakłócenia taryf i kontyngentów, a stosunki między obiema stronami mogą zostać zachwiane przez dekady.

Wielka Brytania i UE wciąż tkwią w tych samych kwestiach, które nękają negocjacje od czasu ich rozpoczęcia siedem miesięcy temu. UE chce gwarancji równych szans dla przedsiębiorstw i spierają się, jak obliczyć kwoty połowowe dla europejskich łodzi na wodach brytyjskich.

Odrzucenie przez UE kompromisów zaproponowanych na początku tygodnia nie powstrzymało brytyjskich urzędników od wyrażania optymizmu w ostatnich dniach.

Nadal jesteśmy zdecydowani kontynuować konstruktywną pracę, aby osiągnąć porozumienie z UE – powiedział w czwartek dziennikarzom rzecznik Johnsona James Slack.

Chociaż negocjatorzy z UE nie podzielali tego optymizmu, dodała im otuchy widoczna chęć Wielkiej Brytanii do wniesienia potencjalnych ustępstw i szukania porozumienia.

Mimo wszystko, dyskusje komplikuje groźba, że ​​Johnson złamie prawo międzynarodowe poprzez jednostronne przepisanie części umowy o wystąpieniu Brexitu. W czwartek UE rozpoczęła pierwszy etap postępowania sądowego przeciwko Wielkiej Brytanii, oskarżając ten kraj o naruszenie zasad dobrej wiary.

Plus500

Kurs funta szterlinga (GBP) odbija pod koniec tygodnia

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrosły w tym tygodniu z lokalnych minimów 1,2670 do niemal 1,30 w czwartek, jednak okolice tego ważnego oporu uruchomiły zlecenia sprzedaży, co spowodowało ponowny spadek w rejon 1,29. W piątek kurs konsoliduje nieco powyżej 1,29 i dopiero trwałe przebicie powyżej 1,30 wyhamowałoby presję sprzedających. Z drugiej strony spadek poniżej 1,2816 otworzyłby ponownie drogę do lokalnych minimów.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here