Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) spada, a UE uważa, że postawa Wielkiej Brytanii tylko zaszkodzi firmomPandemia koronawirusa odcisnęła bardzo negatywny wpływ na globalny wzrost gospodarczy. Brytyjska gospodarka tylko w ciągu dwóch miesięcy skurczyła się o 25 proc., tyle samo ile rosła przez ostatnie 18 lat. Brytyjskie firmy mają zatem przed sobą trudny czas, a według Unii Europejskiej, rząd Wielkiej Brytanii dodatkowo piętrzy przeszkody odmawiając przedłużenia okresu przejściowego. Tymczasem, kurs funta traci do dolara po nakreśleniu wczoraj niedźwiedziej formacji price action.

  • Boris Johnson ostrzega, że jego kraj jest gotowy na tzw. hard Brexit
  • Komisja Europejska informuje o utrudnieniach dla brytyjskich firm po 2020 r.
  • Między UE i UK wciąż pozostają “znaczące różnice” utrudniające kompromis

Dodatkowa presja dla brytyjskiego biznesu po 2020 r.

Negocjacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią trwają, ale jak dotąd nie zbliżają one do osiągnięcia porozumienia. Co więcej, brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł niemiecką kanclerz Angelę Merkel, że Wielka Brytania jest gotowa obejść się bez umowy handlowej, jeśli UE nie będzie gotowa pójść na kompromis. Choć nie jest to pierwsza tego typu deklaracja brytyjskiego premiera to po raz pierwszy skierował te słowa bezpośrednio w stronę liderki największej gospodarki Europy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z kolei Komisja Europejska w opublikowanej wczoraj nocie napisała:
– Nieuniknione utrudnienia wystąpią 1 stycznia 2021 r. i mogą spotęgować presję, na którą firmy są już i tak narażone w związku z wybuchem pandemii Covid-19. Nieuchronnie fakt, że Wielka Brytania nie będzie już uczestniczyć w polityce Unii pod koniec okresu przejściowego, stworzy bariery w handlu towarami i usługami.

Dokument ujrzał światło dzienny po rozmowach głównych negocjatorów Michela Barniera (UE) oraz Davida Frosta (UK). Dodatkowo, Barnier potwierdził na Twitterze, że między UK i UE wciąż pozostają “znaczące różnice” utrudniające osiągnięcie porozumienia.

Strony nadal nie mogą znaleźć kompromisu przede wszystkim w sprawie:

  • dostępu UE do wód rybackich Wielkiej Brytanii od 2021 r.
  • zarządzania przyszłymi stosunkami
  • przestrzegania przez UK przepisów unijnych (zwłaszcza jeśli chodzi o normy środowiskowe i normy pracy).

Kurs funta (GBP/USD) nakreślił niedźwiedziego pin bara

Notowania funta w relacji do dolara umacniały się w tym tygodniu, ale byczy rajd został przerwany wczoraj, gdy kupującym nie udało się pokonać kluczowego oporu w okolicach 1,26 USD.

Jak widać na wykresie dziennym GBP/USD poniżej, cena w ciągu dnia przekroczyła opór, jednakże zyski zostały oddane do zamknięcia. Doprowadziło to do powstania niedźwiedziego pin bara, po którym kurs dziś zniżkuje.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.
GBP/USD – wykres dzienny

Utrzymanie notowań pod oporem na koniec dnia zwiększa szanse na odbicie w kierunku kluczowego wsparcia znajdującego się w okolicach 1,2300.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here