Naga MarketsAngela MerkelŹródło z Downing Street podało, że porozumienie ws. Brexitu jest praktycznie niemożliwe, powołując się przy tym na rozmowę kanclerz Niemiec Angeli Merkel z premierem UK, Borisem Johnsonem. Merkel miała sugerować w rozmowie, że w przypadku umowy, Irlandia Północna będzie musiała na zawsze pozostać w unii celnej. UK i UE spierają się teraz, kto poniesie winę za ewentualny, nieuporządkowany Brexit.

Brak szans na porozumienie?

Źródło z biura Johnsona na Downing Street powiedziało, że Merkel rozmawiała z brytyjskim przywódcą we wtorek rano i wyjaśniła, że ​​umowa jest „w przeważającej mierze mało prawdopodobna”.

Merkel powiedziała, że w przypadku zawarcia porozumienia, Irlandia Północna będzie musiała pozostać w unii celnej i w pełni się do niej stosować, podało źródło. Według źródła z Downing Street: „Jeśli reprezentuje to nowo ustalone stanowisko, porozumienie jest zasadniczo niemożliwe nie tylko teraz, ale zawsze”.

Obwinianie trwa

Rzecznik kanclerz Niemiec potwierdził, że rozmowa faktycznie miało miejsce, ale odmówił komentarza. Brytyjczycy zdają się przenosić odpowiedzialność za ewentualny hard-Brexit na Unię Europejską.

Na Twitterze przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska pojawił się wpis apelujący do Borisa Johnsona:

“Stawką jest nie wygrywanie jakiejś głupiej gry w obwinianie. Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii, a także bezpieczeństwo i interesy naszych obywateli. Nie chcesz umowy, nie chcesz przedłużenia, nie chcesz wycofania [Brexitu], quo vadis?” – napisał Tusk.

 

Pod koniec października o odpowiedzialności strony brytyjskiej za nieuporządkowany Brexit mówił także przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker:
“Nasz główny negocjator Michel Barnier i ja robimy wszystko, co możliwe, aby wypracować porozumienie. Ale jeśli nam się nie uda, odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na stronie brytyjskiej”.

Zobacz też: Wojna handlowa: Chiny wezmą odwet za firmy na czarnej liście USA?

Juncker powiedział, że wraz z Barnierem intensywnie pracują nad umową, ponieważ byłoby katastrofą dla Wielkiej Brytanii i Europy, gdyby Wielka Brytania opuściła UE bez uporządkowanego procesu rozwodowego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here