Naga MarketsNigel Farage z Brexit Party
Nigel Farage z Brexit Party

Populiści tacy jak Nigel Farage i Matteo Salvini są na dobrej drodze do historycznych osiągnięć w wyborach europejskich, które będą miały miejsce pod koniec tego miesiąca. Analiza Bloomberga w ostatniej projekcji przedwyborczej pokazuje, że partie populistyczne, takie jak nowa partia Farage’a Brexit Party czy Liga Północy Salviniego, mają szanse zdobyć łącznie 218 miejsc w Parlamencie Europejskim, czyli aż 29 procent całości.


Populiści z największych poparciem w historii?

Według Steve’a Bannon’a, amerykańskiego doradcy politycznego, w zbliżających się wyborach może mieć sytuacja, która wcześniej nie miała jeszcze miejsca w Parlamencie Europejskim. Mianowicie może dojść do stworzenia nacjonalistyczno-populistycznego bastionu, który będzie się silnie sprzeciwiał dalszej integracji w ramach Unii Europejskiej. Co więcej, przeprowadzona symulacja wskazała, iż mogłoby dojść do przejęcia przez nich kontroli nad agendą europejską.

Populiści mogą otrzymać łącznie aż 29% wszystkich miejsc w Parlamencie Europejskim
Populiści mogą uzyskać łącznie aż 29% wszystkich miejsc w Parlamencie Europejskim, źródło: bloomberg.com

Dla porównania, centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) zajęłaby 24 procent miejsc i centrolewicowy Progressive Alliance of Socialists & Democrats 20 procent, pozostawiając dwóm największym blokom partyjnym brak większości po raz pierwszy w historii.

Jednak przeprowadzona analiza, około 50 partii populistycznych w UE sugeruje, że nawet silna pozycja nie gwarantuje władzy nad ustawami ani rocznym budżetem o wielkości 140 miliardów euro (158 miliardów dolarów). Nie zmienia to faktu, iż wybory w dniach 23-26 maja mogą przebiec pod dyktando buntowników.

Matteo Salvini
Matteo Salvini

Najtrudniejszym wyzwaniem dla przywódców politycznych, którzy opowiadają się za rewolucją przeciwko establishmentowi, będzie koordynacja politycznych ambicji niezliczonych populistycznych grup. Na tę chwilę przoduje partia Salviniego z Włoch, którego liczba mandatów ma wzrosnąć z 6 do 26. Podczas gdy populistyczne partie Europy powszechnie podzielają nacjonalistyczne, unijno-sceptyczne i antyimigracyjne wartości, wiele z nich pochodzi z przeciwnych stron spektrum politycznego, co sprawia, że potencjalna​​współpraca jest wątpliwa. Aby odnieść sukces, populiści będą musieli uniknąć wewnętrznych walk o władzę i nieporozumień ideologicznych, które zmniejszały ich siłę w przeszłości.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here