Naga MarketsPuzzle UE UK Unia GBP Brexit EURBrytyjscy parlamentarzyści nie chcą, by ich kraj opuścił szeregi Unii Europejskiej bez umowy (tzw. hard Brexit). Zamierzają opóźnić datę wyjścia, by tego uniknąć. Funt reaguje umocnieniem na tę rewelacje.

Już we wczorajszym artykule wspominałem o nieoficjalnych informacjach odnośnie przejęcie działań przez cześć brytyjskich parlemantarzystów na rzecz niedopuszczenia do hard Brexitu. Opóźnieniu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE przeciwna jest premier Theresa May. Jak twierdzi, nie rozwiązałoby to wszystkich problemów.

Z kolei były kanclerz skarbu UK przebywający w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym stwierdził, że opóźnienie odnośnie Brexitu wygląda na najbardziej prawdopodobną możliwość.

W Davos jest również obecny sekretarz ds. handlu – Liam Fox. Ponownie powtarza on, że hard Brexit stanowi “realną możliwość”, na którą należy być przygotowanym. Według niego, jeszcze większym zagrożeniem byłoby nie wywiązanie się z wyniku referendum z 2016 roku. Fox nie jest natomiast przeciwny opóźnieniu realizacji artykułu 50.

Brytyjskie firmy nie są gotowe na Brexit

Spore obawy odnośnie wyjścia UK z Unii wyraża Carolyn Fairbairn, dyrektor Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI). Fairbairn uważa, iż nawet soft Brexit oraz umowy handlowe z poszczególnymi krajami członkowskimi nie będą w stanie zrekompensować strat w handlu z UE.

Zobacz też: UE naciska na rząd Irlandii w sprawie hard-brexitowego planu granic

W udzielonym dla Bloomberga wywiadzie, Fairbairn mówi o skomplikowaniu łańcucha dostaw bardzo wielu firm. Przedsiębiorstwa mogą nie poradzić sobie z zarządzaniem na tej płaszczyźnie po Brexitcie.

Funt na nowych maksimach

Doniesienia o możliwości opóźnienia terminu Brexitu wywołują euforię na notowaniach funta, który w relacji do dolara ustanowił dziś nowe maksima. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, kurs znajduje się teraz ponad oporem stanowionym przez linię trendu spadkowego biegnącą od szczytu z września 2018 roku.

Zamknięcie sesji ponad tą linią będzie świadczyło o jej przełamaniu. Wtedy też kupujący na GBP/USD otworzą sobie drogę do maksimów z listopada 2018 na 1.3174. Wyżej, przy 1.3257 widoczny jest natomiast kolejny obszar horyzontalnego oporu.

Analizowany instrument posiada w swej ofercie broker XM, który zapewnia spready już od 0,0 pipsów, ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Doniesienia o możliwości opóźnienia terminu Brexitu wywołują euforię na notowaniach funtaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here