Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) wzrośnie do 1,35. Szansa na kompromis ws. BrexituGwałtowny wzrost kursu funta (GBP) w poniedziałek był odzwierciedleniem bardziej pozytywnych nastrojów, gdy rozpoczęły się rozmowy w sprawie Brexitu. Ekonomiści z MUFG Banku prognozują, że para GBP/USD wzrośnie aż do 1,35 w ostatnim kwartale tego roku, jeśli transakcja zostanie osiągnięta. Tymczasem brytyjska prasa donosi, że cały czas rosną nadzieje na porozumienie. Przedstawiciele UE twierdzą, że są gotowi do pracy nad umową prawną.

  • Bruksela zrezygnowała z żądań, aby obie strony osiągnęły szeroki kompromis we wszystkich nierozstrzygniętych do tej pory obszarach sporu
  • Po Brexicie strona brytyjska ma zaangażować się w szczegółowe dyskusje na temat spornej kwestii dot. połowów oraz przyszłej polityki subsydiów rządu
  • Rosnąca nadzieja może w najbliższym czasie przedłużyć wzrosty funta szterlinga
  • „Kabel” osłabi się w I poł. 2021 roku wraz z obniżką stóp do zera przez BoE

Brexit: nowa runda negocjacji przyniesie upragniony kompromis?

UK Times podaje, że europejscy negocjatorzy po raz pierwszy podkreślili, że są gotowi rozpocząć pisanie wspólnego tekstu prawnego umowy handlowej z Wielką Brytanią, zanim rozpoczęła się nowa runda rozmów.

Wskazuje się, że w potencjalnie znaczącym posunięciu Bruksela zrezygnowała z żądań, aby obie strony osiągnęły szeroki kompromis we wszystkich nierozstrzygniętych do tej pory obszarach sporu przed sporządzeniem ostatecznego porozumienia.

W zamian oczekuje się, że po Brexicie strona brytyjska zaangażuje się w szczegółowe dyskusje na temat spornej kwestii dot. połowów oraz przyszłej polityki subsydiów rządu, dwóch największych pozostałych punktów spornych.

Co istotne, aktualna runda negocjacyjna, uzgodniona z wyprzedzeniem przez Davida Frosta i Michela Barniera, została przedłużona i obejmie więcej sesji poświęconych kluczowym obszarom spornym.

GBP/USD będzie znacznie wyżej wraz z końcem roku – MUFG

Eksperci z MUFG Banku niezmiennie prognozują, że umowa zostanie ostatecznie zawarta, ale prawdopodobnie przekroczy termin wyznaczony na połowę października. Rzecznik premiera Johnsona, James Slack, powiedział wczoraj, że spodziewa się, iż rozmowy rozciągną się na kolejny tydzień i jest szansa, że  będą kontynuowane aż do szczytu UE.

Jeśli tak się stanie, to są duże szanse, że oczekiwania mogą wzrosnąć jeszcze bardziej, iż porozumienie zostanie osiągnięte w ostatnich godzinach szczytu UE, czego oczekujemy. Rosnąca nadzieja może w tym tygodniu przedłużyć wzrosty funta szterlinga – napisano w raporcie.

W ocenie analityków obecny kierunek wydaje się logiczny, a biorąc pod uwagę kapitał polityczny, który premier Johnson traci w walce z pandemią, uważają, że szansa przesunęła się bardziej na korzyść zawarcia umowy. Jednak o tym, jak obszerna może być umowa i jak zmienia ona więzi gospodarcze, dowiemy się dopiero, gdy uzyskamy więcej szczegółów.

Nasze obecne prognozy przewidują, że GBP wzrośnie do poziomu około 1,3500 po zawarciu umowy w czwartym kwartale tylko po to, aby osłabienie funta powróciło w pierwszej połowie 2021 r. Uważamy, że szczegóły transakcji i skutki COVID-19 na rynku pracy w Wielkiej Brytanii skłonią rynek do zmiany ryzyka, a w konsekwencji dojdzie do obniżenia stóp przez Bank Anglii do zera – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here