Naga Marketsrękawice uk-ueKurs funta zyskuje w czwartek rano, ponieważ niektórzy spekulują, że umowa w sprawie Brexitu może zostać zawarta już dziś wieczorem. Francja zgodziła się otworzyć granicę z Wielką Brytanią dla ciężarówek i pasażerów z UE, ale według ekspertów MUFG banku zakłócenia będą trwać nadal, pozostawiając funta bezbronnego na jakiekolwiek negatywne informacje. Funt wzrasta drugą sesję z rzędu docierając w okolice tegorocznego maksimum 1,3625 USD.

  • Większe ograniczenia zostały nałożone na znaczną część Wielkiej Brytanii i potencjalnie mogą trwać dłużej niż wcześniej przewidywano
  • Tarcia na granicy Wielka Brytania – UE wydają się być nieuniknione
  • Prognoza spadku kursu GBP/USD do 1,2000 w przypadku braku umowy

GBP/USD: tarcia na granicach zapobiegają silnemu wzrostowi funta – MUFG

Zgodnie z raportami z Brukseli wiele problemów zostało rozwiązanych, a targowanie się o rybołówstwo wydaje się być tym, co nadal wymaga kompromisu. Jeśli te doniesienia są prawdziwe, to z pewnością na tym etapie najprawdopodobniej nastąpi pozytywny wynik Brexitu – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Eksperci zakładają, że każdy rodzaj umowy, który zostanie ogłoszony będzie obejmował pewien okres karencji w zakresie kontroli celnych po stronie UE. Jednak jeśli to założenie jest błędne, impas, który obecnie obserwujemy na granicy z Francją, pogorszy się, tym samym silnie obciążając notowania funta.

Tarcia na granicy wydają się być nieuniknione w ramach nowej umowy, ale okres karencji przynajmniej pomógłby krajom w przygotowaniu się pod pewnymi warunkami wynegocjowanej umowy handlowej.

Nadal spodziewalibyśmy silnego i szybkiego spadku kursu GBP/USD do 1,2000 w przypadku braku umowy, gdyby nie uzgodniono żadnego planu awaryjnego między UE, a Wielką Brytanią – podkreślono.

Kurs funta spada nawet w stosunku do ogólnie słabego dolara – HSBC

Na poziomie krajowym większe ograniczenia zostały już nałożone na znaczną część Wielkiej Brytanii i potencjalnie mogą trwać dłużej niż wcześniej przewidywano. Nowy szczep wirusa doprowadził wiele krajów do zablokowania przylotów z Wielkiej Brytanii, a wychodzące loty do coraz większej liczby miejsc docelowych zostały odwołane.

Chociaż możliwe są polityczne fajerwerki, takie jak tymczasowe porozumienie z ratyfikacją ex post, uczestnicy rynku bez wątpienia są doskonale świadomi rosnącego ryzyka, że nadal ​​może dojść do scenariusza braku porozumienia.

W przypadku wyjścia „bez umowy” spodziewalibyśmy się, że kurs GBP/USD będzie znacznie niższy, ale szeroka skala słabości USD może to ograniczyć. Jednak spodziewalibyśmy się, że rynki szybko zaczną podnosić kurs funta po wznowieniu rozmów handlowych, co może spowodować, że część gwałtownych zakupów GBP pojawi się na niższych poziomach – napisano w raporcie.

Nadal oczekujemy, że funt będzie najsłabszy w kontekście G10 i uważamy, że GBP ledwo przyniesie zyski nawet w stosunku do ogólnie słabego USD w nadchodzących miesiącach, w kontekście poprawiającej się kondycji gospodarki światowej – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here