Naga MarketsPrzy perspektywie nadchodzącego Brexitu i niepewności z nim związanej, coraz więcej firm zaczyna postrzegać Maltę jako stabilne miejsce z niskimi podatkami. Po tym jak w lutym tego roku KNF wpisał polską giełdę kryptowalut Bitbay na listę ostrzeżeń, jej założyciel Sylwester Suszek nie czekał zbyt długo. Już w maju podjął decyzję o przeniesieniu biznesu właśnie na Maltę. Ta decyzja nie mogła nikogo wtedy dziwić, gdyż sprzyjające warunki rozwoju są kluczowe dla firm, a Bitbay udowodnił to wprowadzając jako pierwsza krypto-giełda na świecie kantor dla walut tradycyjnych.


Brexit sprzyja Malcie

Te artykuły również Cię zainteresują
Od początku 2018 roku Malta skupiła się na zbudowaniu ekosystemu, który znacząco poprawi możliwości działania przez firmy kryptowalutowe oraz spółki zajmujące się badaniem i wykorzystaniem technologii blockchain. Na początku tego miesiąca informowaliśmy o bardzo pozytywnej wypowiedzi premiera Malty, który zauważył, iż kryptowaluty to nieunikniona przyszłość pieniądza. Takie wypowiedzi niewątpliwie zwiększają atrakcyjność regionu, który dla wielu europejskich gospodarek stanowi silną konkurencję poprzez proste prawo i niskie podatki.

W tym tygodniu miała miejsce konferencja Delta Summit na Malcie, podczas której niektórzy inwestorzy zauważyli, iż wybrali wyspiarski kraj jako „przyczółek” w regionie dzięki bezpośredniemu dostępowi do jednolitego rynku. Pod względem atrakcyjności w ostatnim czasie najwięcej do Malty traci Gibraltar. Brytyjska enklawa położona na krańcu Półwyspu Iberyjskiego boryka się z dużą niepewnością związaną z Brexitem.

– Malta pozostaje w Unii Europejskiej i to się nie zmieni. – powiedział w wywiadzie przed rozpoczęciem konferencji Kris Marszalek, dyrektor dostawcy cyfrowych portfeli Crypto.com. – Jakiś czas temu pojechałem do Gibraltaru i ludzie byli bardzo niepewni w stosunku do tego, co nadchodzi. Nie wygląda na to, aby od tego czasu coś się zmieniło – dodał.

Praktyka pokazuje, iż mniejsze jurysdykcje są postrzegane jako bardziej elastyczne, gdyż posiadają większą zdolność do ustanawiania przepisów, które pozwalają krypto-firmom na rozwój.

Zobacz również: Grasz w Fortnite’a? Uważaj na swoje Bitcoiny!

Raj z problemami

Jednak ogromna konkurencyjność Malty nie oznacza, iż kraj nie boryka się z międzynarodowymi problemami. Jak donosi Financial Times, Komisja Europejska przygotowuje się do wydania formalnych, wiążących żądań w stosunku do regulatora finansowego Malty. Ma to wzmocnić egzekwowanie przepisów dotyczących przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

Według badań przeprowadzonych przez Morgan Stanley, Malta cały czas powiększa swój udział w rynku kryptowalut. Kryptowalutowa giełda Binance, założona w ubiegłym roku w Hongkongu, a obecnie jedna z największych oznajmiła w marcu, iż zamierza przenieść cześć biznesu na wyspę i chce współpracować z regionalnymi inwestorami w celu utworzenia Founders Bank.

Zobacz również: PKO Bank Polski wchodzi w blockchain razem z JP Morgan.

– Niepewność jest czymś, czego chcemy uniknąć. Nie chcemy inwestować tak dużo czasu i kapitału, tylko po to, by „dywan został wyciągnięty spod naszych nóg” – podsumował Will Roman, dyrektor operacyjny firmy LXDX, która również zrezygnowała z Gibraltaru na korzyść Malty.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTydzień na Bitcoinie. Sprawdzamy czy w Polsce jest to w ogóle możliwe!
Następny artykułWarren Buffet – historia prawdziwa
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here