Naga MarketsEuropa doświadczy największego transferu obrotu akcjami od ponad dwóch dekad, kiedy giełdy zostaną otwarte w 2021 r., a Brexit przesunie środek ciężkości z dala od Londynu. Inwestorzy mają nadzieję, że lata przygotowań sprawią, że przeniesienie większości aktywów denominowanych w euro, takich jak akcje i instrumenty pochodne, z wyspiarskiego kraju będzie stosunkowo płynne, choć długoterminowy wpływ nadal jest niejasny. Z kolei negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier powiedział we wtorek, że umowa handlowa zawarta z Wielką Brytanią przyniosła upragnioną ulgę i zapewni stabilność ludziom i firmom. Kurs pary EUR/GBP wzrósł w nowym tygodniu oddalając się od poziomu wsparcia 0,90.

  • Wielka Brytania traci automatyczny dostęp do rynków finansowych UE
  • Banki UE będą musiały handlować akcjami denominowanymi w euro wewnątrz bloku od 4 stycznia
  • Ostatni raz tak gwałtowna zmiana wolumenów miała miejsce w 1998 r.

Brexit: UE chce zmniejszyć zależność od Londynu w zakresie usług finansowych

Brexit to wielkie wydarzenie i jest to jedna z rzeczy, których rynek jeszcze do końca nie zrozumiał. Wszystko dzieje się niemal z dnia na dzień i musimy modlić się do Boga, aby nie doszło do jakiegoś nadzwyczajnego wydarzenia na rynku, które wygenerowałoby nadmierną ilość ryzyka – powiedział w wywiadzie dla Reutersa Alasdair Haynes, dyrektor generalny londyńskiej platformy obrotu akcjami Aquis Exchange.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas gdy przełomowa umowa handlowa uzgodniona w zeszłym tygodniu określała zasady dla takich branż, jak rybołówstwo i rolnictwo, nie obejmowała znacznie większego sektora finansowego Wielkiej Brytanii, co oznacza, że ​​automatyczny dostęp do rynków finansowych UE dobiega końca 31 grudnia.

Kolejne dni przyniosą pierwszy przedsmak skutków zmiany, a organy regulacyjne po obu stronach kanału La Manche będą w pogotowiu obserwując zmiany rynkowe 4 stycznia, pierwszego dnia handlowego nowego roku.

UE chce zmniejszyć zależność od Londynu w zakresie usług finansowych i zwiększyć handel oparty na euro we Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie i innych centrach finansowych w bloku. Spowoduje to podzielenie europejskich rynków akcji, obligacji i instrumentów pochodnych na dwie oddzielne pule handlowe, budząc obawy, że inwestorzy uzyskają mniej konkurencyjne ceny.

Banki UE będą musiały handlować akcjami denominowanymi w euro wewnątrz bloku od 4 stycznia, co zmusi je do przejścia z platform takich jak Cboe Europe, Aquis Exchange czy London Stock Exchange’s Turquoise na centra UE m.in. w Amsterdamie czy Paryżu.

David Howson, prezes Cboe Europe, podkreślił, że prawie cały europejski handel transgraniczny akcjami zmieni się z dnia na dzień. Ostatni raz tak gwałtowna zmiana wolumenów miała miejsce w 1998 r.

Jest to największa zmiana w handlu przynajmniej w ciągu ostatnich dwóch dekad – podsumował Howson.

Barnier (UE): umowa handlowa Brexit zapewni stabilność

michael barnier ue
Michael Barnier, UE

Negocjator Unii Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier powiedział we wtorek, że umowa handlowa zawarta z Wielką Brytanią przyniosła ulgę i zapewni stabilność ludziom i firmom.

Zapewniliśmy uporządkowany Brexit. Umowa na ostatni moment zawarta na tydzień przed końcowym terminem przyniosła „trochę stabilności” – podkreślił Barnier w wywiadzie dla radia Franceinfo.

Barnier dodał, że w przyszłych stosunkach UE z Wielką Brytanią nadal istnieją pewne elementy do zdefiniowania, w tym współpraca w zakresie polityki zagranicznej.

Plus500

Kurs euro umacnia się do funta po Brexicie

Notowania pary walutowej EUR/GBP po spadku w piątek do poziomu 0,8950 silnie odbiły w nowym tygodniu i oscylują we wtorek w okolicach 0,9070. Kurs od początku grudnia pozostaje w wąskim zakresie konsolidacji 0,90 – 0,9230 i dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu. Wynik Brexitu nie przyniósł oczekiwanego umocnienia funta najprawdopodobniej z powodu wcześniejszego zdyskontowania tego wydarzenia przez inwestorów.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here