Naga MarketsLSE zabezpiecza się przed Brexitem przygotowując wielką fuzję z Deutsche Boerse. Mimo to, w razie Brexitu w Citi może zabraknąć nawet 230 tysięcy miejsc pracy | źródło: Public Domain
LSE zabezpiecza się przed Brexitem przygotowując wielką fuzję z Deutsche Boerse. Mimo to, w razie Brexitu w Citi może zabraknąć nawet 230 tysięcy miejsc pracy | źródło: Public Domain

Blisko ćwierć miliona miejsc pracy może zniknąć w wyniku tak zwanego twardego Brexitu – sytuacji w której Wielka Brytania trzaśnie drzwiami, tracąc tym samym dostęp do wspólnego, europejskiego rynku.


Przed Brexitem ostrzegał Xavier Rolet. Prezes London Stock Exchange stwierdził, że opuszczenie Unii Europejskiej może wywrzeć negatywny wpływ na niewyobrażalnie ogromną ilość kontraktów terminowych rozliczanych w londyńskim Citi. Fakt, iż na Brexicie najbardziej ucierpi sławna londyńska dzielnica finansowa był znany jeszcze przed ogólnokrajowym referendum w czerwcu 2016 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Uruchomienie Artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego, w którym opisane są zasady odstąpienia kraju członkowskiego od Unii Europejskiej może przypieczętować ucieczkę dużych banków z Londynu. Prezes HSBC porównał obecną sytuację londyńskiego Citi do wieży z znanej gry zręcznościowej Jenga. Wyciągnięcie niewielkiego kawałka może nie wywrzeć żadnego wpływu na całą wieżę, ale równie dobrze być przyczyną spektakularnej katastrofy.

Jeżeli Citi utraci możliwość rozliczania transakcji denominowanych w euro, wówczas zabraknie pracy dla około 230 tysięcy osób – stwierdza badanie przeprowadzone przez Ernst&Young na zamówienie LSE. Spółka zarządzająca londyńskim parkietem za wczasu przygotowała się na ewentualność Brexitu rozpoczynając na początku roku 2016 rozmowy w sprawie fuzji z Deutsche Boerse.

Długość okresu przejściowego w którym Wielka Brytania opuści UE szacowana jest obecnie na dwa lata. To zdecydowanie za mało – mówi jednym głosem Citi. Rolet jest zdania, że jeżeli do Brexitu ma faktycznie dojść, londyńska finansjera potrzebuje przynajmniej trzech dodatkowy lat na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

Jednomyślność w sprawie czasu potrzebnego do całkowitej secesji Wielkiej Brytanii z resztą Europy jest na tyle niepokojąca, że sprawą zainteresowała się brytyjska Partia Konserwatywna. Zdaniem jej przedstawicieli, dążenie do szybszego rozwiązania kwestii Brexitu może doprowadzić do poważnych problemów brytyjskiego sektora finansowego co z pewnością w wpłynie negatywnie na całokształt gospodarki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here