Naga MarketsPremier Theresa May ponownie przełożyła ostateczne głosowanie w sprawie umowy Brexitowi. Nowy termin został wyznaczony na 12 marca – jest to tylko 17 dni przed datą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Porozumienia w parlamencie w dalszym ciągu nie widać. Ciągłe przekładanie głosowania może doprowadzić do wyjścia z UE bez porozumienia, co nie będzie dobre zarówno dla UK jak i Unii.


Unia Europejska nie chce negocjować umowy, może jedynie zapewnić gwarancje i interpretacje prawne. W najbliższym czasie premier Wielkiej Brytanii ma spotkać się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, a także  premierem Irlandii Leo Varadkarem w Egipcie.

“Wciąż mamy to w zasięgu ręki, aby opuścić Unię Europejską 29 marca i nad tym będę pracować”, powiedziała May w niedzielę.

Unia Europejska rozważa opóźnienie Brexitu o 21 miesięcy

Jeżeli premier Theresa May nie uzyska porozumienia w parlamencie brytyjskim, to niewykluczone, że data wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej moze się opóźnić. Parlament Europejski zastanawia się nad opóźnieniem daty Brexitu nawet do 2021 roku. Trzech urzędników UE powiedziało pod warunkiem anonimowości, że możliwe jest przedłużenie terminu Brexitu nawet o 21 miesięcy. Takie wyjście na pewno rozwścieczy zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, którzy będą zmuszeni do poparcia wynegocjowanej przez Theresę May umowy.

Zobacz także: “Deal or no deal Brexit?” Nie ma znaczenia, funt i tak jest w tarapatach

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia będzie z pewnością katastrofalne zarówno dla UK jak i dla całej Europy. Pomysł z przesunięciem daty Brexitu o 3 miesiące pojawił się już jakiś czas temu, ale teraz urzędnicy europejscy uważają, że to zdecydowanie za krótko. Potrzeba dużo więcej czasu aby uchwalić potrzebne ustawy.

Impasu ciąg dalszy

Na linii Wielka Brytania – unia Europejska cały czas nie widać porozumienia. Theresa May próbuje cały czas przekonać Unię do zmiany wynegocjowanej umowy, tak aby mogła być ona zaakceptowana w parlamencie brytyjskim, ale urzędnicy z Brukseli twierdzą, że żadne ich propozycje nie pomogą do przegłosowania umowy w brytyjskim parlamencie.

Zobacz również: Gospodarka UK kurczy się o 100 miliardów funtów z powodu oszczędności

Jak powiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz:“Jeśli na początku marca nie będzie poparcia dla umowy Brexitowi, to myślę, że dobrze byłoby odłożyć Brexit, ponieważ scenariusz braku umowy jest zły dla UE, ale wyjątkowo zły dla Wielkiej Brytanii”.

“Chcemy opuścić Unię Europejską 29 marca zgodnie z umową”, powiedział May w drodze na szczyt. “Właśnie nad tym pracujemy i osiągnęliśmy dobre postępy, konstruktywne dyskusje z Unią Europejską i będziemy kontynuować negocjacje, abyśmy mogli opuścić Unię 29 marca i odejść z umową”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here