Naga MarketsTheresa MayTheresa May i jej rywal polityczny, Jeremy Corbyn zasygnalizowali, że ich trwające od miesiąca rozmowy mogą zbliżać się ku końcowi. Nie oznacza to jednak, że przywódcy Partii Konserwatywnej i Partii Pracy doprowadzą do osiągnięcia porozumienia i ratyfikowania umowy dot. Brexitu. Jak na te doniesienia reaguje kurs funta?


May i Corbyn osiągną porozumienie?

Zarówno rząd Wielkiej Brytanii, jak również główna partia opozycyjna opowiedziały o perspektywach kompromisowego planu i zapowiedziały, że przeprowadzą więcej negocjacji w najbliższych dniach. Premier Zjednoczonego Królestwa zamierza jednak zakończyć te rozmowy już w przyszłym tygodniu i to bez względu na to, czy uda się osiągnąć porozumienie czy też nie.

Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu May zaprosiła Corbyna do pracy nad ponadpartyjnym porozumieniem. Była to swego rodzaju depseracka próba osiągnięcia porozumienia, po tym jak plan, który wynegocjowała z Unią Europejską, został po raz trzeci odrzucony przez Parlament. Rząd planuje kolejne duże spotkanie 7 lub 8 maja, aby zdecydować, czy możliwe jest osiągnięcie konsensusu z Partią Pracy.

“Unia celna” kością niezgody

Kluczem do jakiegokolwiek kompromisu w sprawie unii celnej będzie prawdopodobnie to, czy obie strony mogą zgodzić się na nazwanie jej czymś innym. Jest tak dlatego, że premier May obiecała wycofać Wielką Brytanię z unii celnej UE, a pro-Brexitowi członkowie jej Partii Konserwatywnej uznaliby odwrócenie tej obietnicy za poważną zdradę.

– Często ludzie będą używać terminu “unia celna”, ale mają w głowie inne rzeczy. Ważne jest, aby usiąść i porozmawiać, co staramy się tu osiągnąć? – powiedział komisarz Theresy May.

Konsensus coraz bliżej

Jednym z kluczowych postulatów Partii Pracy w rozmowach z rządem jest utrzymanie wspólnego systemu celnego z UE, tak aby przedsiębiorstwa mogły nadal prowadzić bezcłowy handel z krajami wspólnoty. Kolejną kwestią, co do której May i Corbyn mają pewne porozumienie, jest kwestia drugiego referendum. Corbyn sprzeciwia się żądaniom Partii Pracy, aby przeprowadzić referendum w sprawie warunków umowy. Podobne podejście maja także zwolennicy obecnej premier, którzy sprzeciwiają się zwróceniu kwestii dot. Brexitu z powrotem do wyborców.

Zarówno rząd, jak i urzędnicy Partii Pracy uważają, że Corbyn musi teraz zastanowić się, czy pomoc w zakończeniu procesu rozwodowego w UE leży w jego interesie. Jego celem jest wywołanie wyborów powszechnych i zastąpienie Theresy May w rządzie. Warto także przypomnieć, że premier Zjednoczonego Królestwa nie raz mówiła, że jest w stanie ustąpić ze stanowiska. Jedynym jej warunkiem jest wcześniejsze uzyskanie porozumienia dla umowy dot. Brexitu.

Okazuje się wiec, że jeżeli tylko Theresa May i Corbyn dojdą w najbliższym tygodniu do porozumienia, spodziewać moglibyśmy się nawet ratyfikowania umowy i wcześniejszego opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Być może udało by się to osiągnąć nawet jeszcze przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Kurs funta ponownie po 5 zł

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/PLN zauważymy, że kurs funta umacnia się w stosunku do polskiego złotego już od ponad dwóch tygodni. W tym czasie wzrósł on o ponad 8 groszy pokonując dziś barierę 5 zł. Dość szybko pojawiła się tam jednak silna reakcja podażowa i w chwili obecnej za funta zapłacić należy 4.9860 złtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCzy Ichimoku daje przewagę nad rynkiem? Odpowiada K. Kamiński
Następny artykułJak newsy wpływają na wyniki inwestorów?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here