Naga MarketsKurs funta blisko 1,29 USD. Macron zagrozi porozumieniu UE z Wielką Brytanią?Już tylko 10 dni zostało do szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Boris Johnson chciałby do tego czasu osiągnąć porozumienie ws. umowy handlowej, o ile będzie to możliwe. Wciąż jedną z największych przeszkód pozostaje kwestia dostępu do wód połowowych Wielkiej Brytanii, co do której twarde stanowisko zajmuje Prezydent Francji Emmanuel Macron.

  • Kurs funta (GBP/USD) zyskał w ubiegłym tygodniu prawie 1,5 proc.
  • Macron zajmuje twarde stanowisko w kwestii rybołówstwa
  • Pomoc państwa to kolejna sporna kwestia

Rybołówstwo i pomoc państwa wciąż dzielą UE i UK

Unijni urzędnicy są zaniepokojeni niechęcią Macrona do ustępstw w sprawie wód połowowych. Jego twarde stanowisko może bowiem zniweczyć wysiłki mające na celu wypracowanie szerszego porozumienia handlowego.

Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

Sektor rybołówstwa może reprezentować tylko niewielką część gospodarek Francji i Wielkiej Brytanii, ale w dyskusjach nabrał większego znaczenia politycznego. UE stwierdziła, że ​​nie może być szerszej umowy handlowej bez porozumienia w sprawie dostępu łodzi rybackich z Unii do wód brytyjskich.

Wielka Brytania postrzega temat wód połowowych jako kwestię suwerenności i chce zastąpić system przydziałów, który w jej opinii niesprawiedliwie faworyzuje rybaków z UE. Zamiast tego systemu miałaby mieć miejsce seria corocznych negocjacji, które byłyby korzystniejsze dla Wielkiej Brytanii. Macron, pamiętając o flocie rybackiej swojego kraju, zdecydowanie sprzeciwiał się temu rozwiązaniu .

Kolejna nierozwiązana kwestia dotyczy pomocy państwa. Unia Europejska domaga się od Wielkiej Brytanii jaśniejszych zasad, które ograniczyłyby pomoc państwa oraz prawnie wykonalnego mechanizmu rozwiązywania sporów.

Kurs funta ponownie przetestuje poziom 1,30 USD?

W minionym tygodniu kurs funta do dolara kontrolowały byki. Wzrost pary walutowej GBP/USD o niemal 1,5 proc. pozwolił na odrobienie strat z tygodnia poprzedniego.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.
GBP/USD – wykres tygodniowy

Jak widać na wykresie tygodniowym powyżej, notowania odbiły od kluczowej strefy wsparcia w obrębie 1,2750. Kupujący nie zdołali jednak pchnąć notowań do okrągłego poziomu 1,30 USD. Całkiem prawdopodobne jest, że zdołają przetestować ten poziom w obecnym tygodniu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here