Naga MarketsFragment flagi UK wewnątrz flagi UEJeszcze trzy miesiące temu za jednego funta szterlinga w knatorach płacono niemal 5,08 zł. Od tego czasu kurs GBP/PLN jedynak dynamicznie spadał i w czerwcu znajduje się 30 groszy niżej, w okolicach poziomu 4,77 zł, najniższego od początku roku. Kurs funta osłabił się o 6% reagując na Brexit i związane z nim napięcia polityczne, a słaba kondycja brytyjskiej waluty jest obserwowana również w stosunku do dolara i euro. Więcej na ten temat opowiada Maciej Przygórzewski, główny ekspert Walutomat.pl


Brexit wpływa na utrzymanie niepewności politycznej, funt na tym traci

Napięcia geopolityczne oraz niepewność potrafią wywoływać silną zmienność na rynkach finansowych oraz zwiększać awersję do ryzyka wśród inwestorów. Świetnym przykładem jest kurs funta, który od czasu głosowania referendalnego w sprawie Brexitu (z czerwca 2016 roku) traci do ważonego koszyka głównych walut Forex ponad 17%. Przenosząc to na rodzime podwórku widzimy, że za jednego funta płacono 5,75 zł, a następnie notowania w zaledwie dwa miesiące osuwały się o ponad złotówkę do poziomu 4,70 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Więcej o tym jak Brexit wpływa na utrzymywanie się niepewności na rynkach usłyszeliśmy w poniedziałkowej rozmowie Krzysztofa Kamińskiego z portalu Comparic.pl z Maciejem Przygórzewskim, głównym ekspertem walutowym w Walutomat.pl. Jak zauważa Przygórzewski, w przypadku notowań GBP/PLN trzeba zwrócić uwagę na dwa najważniejsze czynniki, które warunkują fluktuacje cenowe w ostatnich miesiącach:

„Brexit już od lat jest tematem, który pozostaje na głównych nagłówkach gazet i stron internetowych, według obecnych doniesień sytuacja powinna się jednak wyjaśnić w przeciągu najbliższych 3-4 miesięcy (…). Wielka Brytania znalazła się obecnie w dziwnej sytuacji i oprócz zmiany politycznej polegającej na opuszczenie Unii Europejskiej, borykają się również ze zmianą na fotelu lidera partii rządzącej. W zależności od tego kto zostanie nowym liderem, kształtowały będą się przyszłe nastroje rynkowe, bezpośrednio przekładające się na wycenę funta” – komentuje ekspert Walutomat.pl na antenie Comparic24.tv.

Kurs GBP/PLN konsoliduje na styczniowych minimach. Czy czekają nas dalsze spadki?

Jak zauważa Maciej Przygórzewski, wzrost ryzyka szybkiego Brexitu bez porozumienia (tzw. Hard Brexit) wpływa negatywnie na wycenę GBP/PLN, natomiast perspektywy opóźnienia rozwodu z UE, chęć prowadzenia negocjacji z Brukselą oraz ostateczne opuszczenie struktur unijnych z dokładnym planem działania odbija się pozytywnie na kursie.

Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku nadal dominuje niepewność, która skłania inwestorów do alokowania środków w bezpieczniejszych aktywach (bezpiecznych przystaniach), do których tradycyjnie zalicza się japońskiego jena, złoto, czy też dolara. Dopóki scenariusz Brexitu nie zostanie ustalony i ze stołu znikną wszystkie niewiadome, kurs GBP/PLN może tracić.

Obecnie od strony technicznej funt utrzymuje się nad poziomem 4,77 zł, na wysokości którego rysował czerwcowe minima. Są to najniższe poziomy od początku stycznia i jeżeli GBP/PLN będzie nadal spadał, to już wkrótce może być wyceniany na 4,72 zł (istotne wsparcie na wysokości minimów z sierpnia i grudnia ubiegłego roku).

GBP PLN kurs funta
Kurs GBP/PLN. Historycznie patrząc kurs GBP od 2017 roku utrzymuje się na długoterminowych minimach

Presja podażowa mogłaby zostać odwrócona w momencie, gdy notowania powrócą nad pułap 4,85 zł, gdzie przebiega opór wybity na przełomie minionego miesiąca. „W przeciągu ostatnich 5-6 tygodni funt do złotego spadł z lokalnej górki, kiedy kosztował ponad 5 złotych, a obecnie utrzymuje się w okolicach 4,78 zł” – dodaje Maciej Przygórzewski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here