Naga MarketsJeden funt szterling i dolar amerykańskiFunt szterling może zyskać na wartości nawet jeden procent, jeśli dziś Parlament przyjmie wniosek o dopuszczenie serii głosowań dotyczących innych opcji Brexitu, powiedział Jeremy Stretch, szef strategii walutowych w Canadian Imperial Bank of Commerce. Seria głosowań miałaby za zadanie wskazać opcje mogące uzyskać większość głosów.


Brexit: Rynki oczekują zaakceptowania dzisiejszego wniosku

Rozdarta flaga Unii Europejskiej spod której wyłania się flaga Wielkiej BrytaniiZeszły tydzień był kluczowy dla dalszych losów Brexitu – Rada Europejska oficjalnie przesunęła jego termin. Obecnie wszystko zależy od głosowania w Izbie Gmin. Jeśli Izba Gmin poprze umowę Theresy May to Brexit nastąpi 22 maja. Jednak jeśli tak się nie stanie to Unia Europejska wykluczy Wielką Brytanię ze wspólnego bloku już 12 kwietnia. Trzeci, a zarazem najmniej prawdopodobny scenariusz to odłożenie Brexitu w czasie i udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowane są na okres 23 – 26 maja.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli dzisiejsze głosowanie w Izbie Gmin zostanie przegłosowane, wówczas pozwoli to na wyrażenie poparcia dla różnych opcji – w tym nawet opcję anulowania Brexitu.

Rynki prawdopodobnie już wyceniają, że wniosek zostanie przegłosowany oraz że jest to kolejny przystanek na drodze do łagodniejszego wyjścia. Jeśli tak się rzeczywiście stanie to reakcja rynku będzie pozytywna, ale ograniczona, gdyż te oczekiwania są już w cenie – powiedział Adam Cole, główny strateg walutowy w Royal Bank of Canada.

Wniosek wysunięty przez posłów Olivera Letwina i Dominica Grieve’a będzie ważny dla dalszego rozwoju wydarzeń. Jego akceptacja będzie oznaczać, że brytyjski parlament będzie głosował w środę m.in. za możliwością drugiego referendum, za pozostaniem w unii celnej z UE czy też całkowitym odwołaniem Brexitu. Według Cole’a poparcie drugiego referendum byłoby prawdopodobnie najbardziej pozytywne dla funta.

Unia Europejska gotowa na hard Brexit

Puzzle UE UK Unia GBP Brexit EURW tym samym czasie przedstawiciele Unii Europejskiej uważają, że ​​hard Brexit jest coraz bardziej prawdopodobny. Urzędnicy z Brukseli nie ukrywają swojego niepokoju po tym, jak blok dał Wielkiej Brytanii dwa tygodnie na rozwiązanie swojego politycznego impasu.

Jesteśmy przygotowani na scenariusz hard Brexitu – powiedział jeden z urzędników UE.

Wzrost prawdopodobieństwa scenariusza bez umowy spowodował, iż Francja, Belgia i Holandia zatrudniła ok. 2100 osób w celu przeprowadzenia dodatkowych kontroli celnych, kontroli zdrowia zwierząt i roślin, które będą konieczne, gdyby Wielka Brytania opuściła blok bez zawarcia umowy. Urzędnicy UE zauważają, że państwa członkowskie na wypadek hard Brexitu planują ustanowić 20 nowych punktów kontroli granicznej w celu złagodzenia zakłóceń w transporcie i podróżach, a także dążą do zagwarantowania praw emigrantom.

Theresa May będzie musiała stawić czoła swojej rozpaczliwie słabej pozycji politycznej podczas dzisiejszego głosowania w brytyjskim Parlamencie. Istnieje szansa, że straci ona kontrolę nad prowadzoną umową i że to inni ministrowie przejmą politykę Brexitu w Wielkiej Brytanii.

Kurs funta (GBP) może wzrosnąć nawet do 1.33

Jeśli dzisiejszy wniosek uzyska większość głosów dojdzie do szeregu głosowań nad alternatywnymi scenariuszami Brexitu, co w ocenie ekspertów z CIBC powinno wynieść parę GBP/USD do poziomu 1.33, czyli zaledwie 80 pips od tegorocznego szczytu. Z drugiej strony lokalnym wsparciem pozostaje piątkowy dołek 1.3160, a jego przebicie może doprowadzić do spadków nawet w rejony 1.2958. Pozytywna struktura pivotowa wspiera scenariusz wzrostowy, jednak wydarzenia z Izby Gmin będą determinować dalszy kurs.

Brexit: Kurs funta wzrośnie, jeśli Izba Gmin rozważy inne scenariusze
Według analityków CIBC kurs funta wzrośnie do poziomu 1.33, jeśli zaakceptowane zostanie dzisiejsze głosowanie dotyczące alternatywnych scenariuszy BrexituConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here