Naga MarketsRozdarta flaga Unii Europejskiej spod której wyłania się flaga Wielkiej BrytaniiZgodnie z przewidywaniami obserwatorów i analityków, w trakcie wieczornego głosowania nad obecną wersją umowy ws. Brexitu, Theresa May odniosła druzgocącą porażkę. Za jej schematem planowanego rozwodu z Unią Europejską głosowało jedynie 202 parlamentarzystów, 432 było natomiast przeciwko. Kurs funta (GBP) tracił od godzin popołudniowych, jednak w reakcji na wyniki głosowania zyskiwał, jedynie chwilowo testując dwutygodniowe dołki.


Brexit pod znakiem zapytania? Kurs funta w górę

Tuż po podaniu wyników głosowania, które jasno wskazują porażkę Theresy May (432 do 202 za odrzuceniem obecnej wersji umowy ws. Brexitu), brytyjska premier wygłosiła przemówienie do zgromadzonych w Izbie Gmin polityków sugerując, że rząd zaakceptuje ich decyzję. Jej zdaniem, wynik nie reprezentuje jednak tego co tak naprawdę wspierają rządzący, a premier odwoływała się do uszanowania wyników referendum sprzed dwóch lat.

W grę wchodzi obecnie głosowanie w sprawie wotum zaufania dla May, czas na debatę na ten temat przyjdzie jednak w środę. Jeżeli premier uda się utrzymać swój urząd, wtedy rozpocznie rozmowy z przedstawicielami opozycji, a oficjalne stanowisko ma zostać opublikowane w poniedziałek, w przyszłym tygodniu.

Zgłoszone na ostatnią chwilę trzy poprawki do obecnej umowy dotyczącej Brexitu, zostały odrzucone przed głównym głosowaniem. Najważniejsza z nich, dotycząca irlandzkiej granicy i tak zwanego „backstopu” znalazła poparcie jedynie wśród 24 głosujących, 600 było przeciwko (na 650 polityków tworzących Izbę Gmin).

Sprzedawaj plotki i kupuj fakty na funcie brytyjskim

Wyczekiwane przez traderów od samego ranka głosowanie w brytyjskim parlamencie przyniosło zauważalną, jednak nie tak dużą zmienność jak można było się spodziewać. Analitycy wieszczyli, że tak sromotna porażka Theresy May przełoży się na spadek kursu funta, ten jednak odbijał od sesyjnych i dwutygodniowych minimów, realizując popularne rynkowe porzekadło: „sprzedawaj plotki i kupuj fakty”.

W ujęciu całego dnia GBP/USD jednak nadal osuwa się w stosunku do dolara, udało mu się jednak powrócić nad poziom 1,27, który w tym roku stanowi istotne wsparcie:

gbpusd 15 stycznia
Po spadkach obserwowanych od 15:00 czasu polskiego, kurs funta (GBP/USD) reaguje umocnieniem na niekorzystne dla Theresy May wyniki głosowania. Źródło: Tradingview.com

Dynamiczne odwrócenie obserwowano również w przypadku GBP/PLN, czyli notowań do polskiego złotego. Cena osuwała się do 4,78 zł, by w momencie poznania decyzji parlamentu brytyjskiego wzrosnąć o dwa grosze i powrócić na miesięczne maksima.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here