Naga MarketsBudynek Banku angliiBank Anglii nie przewidział dobrze sytuacji w sprawie Brexitu. BoE ostrzegał przed referendum, że wyjście z UE doprowadzi do recesji. Zwolennicy Brexitu uważają, że wcześniejsze zapewniania co do dramatycznego pogorszenia sytuacji gospodarczej były “histeryczne”.


W maju 2016 roku, Carney powiedział: „Istotne spowolnienie wzrostu, wyraźny wzrost inflacji. To jest opinia MPC. To osąd nie oparty na kaprysie, to osąd oparty na rygorystycznej analizie i starannym rozważeniu. Prognozy się spełniły, przez decyzję o Brexicie doszło do spowolnienia, a także osłabienia się funta i wzrostu inflacji. Problem widać jednak nie tylko w UK ale także w Europie i na świecie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ostatnie prognozy ekonomiczne BoE z listopada przyczyniły się do krytyki banku. Wcześniej prognozy też nie były doskonałe. W 2016 roku były przestrzelone, podobnie jak 2018, z kolei w 2017 roku zbyt pesymistyczne. Wielu analityków nie doceniło siły globalnej gospodarki w 2017 roku.

Zobacz także: Bank Anglii szuka zastępstwa dla Carneya. Stanowisko warte $620 tys. rocznie

Krytyka, która spływa w stronę Carneya ma odniesienie do jego wypowiedzi sprzed referendum, kiedy powiedział, że “konsekwencją Brexitu może być recesja”. To o czym mówił nie znalazło jednak odzwierciedlenia w prognozach BoE. „Przed referendum powiedzieliśmy, że myśleliśmy, że kurs wymiany spadnie, być może gwałtownie, inflacja wzrośnie, a wzrost gospodarczy zwolni”, powiedział Carney  przed komisjom Izby Lordów w styczniu. „Po referendum funt gwałtownie spadł, inflacja wzrosła, a wzrost spowolnił”.

Błędy w analizach są nieodłączną częścią przewidywania, a błędne obliczenia nie są wyłączną domeną tych, którzy twierdzą, że Brexit będzie bolesny. Według listy niezależnych prognoz opublikowanych przez Ministerstwo Skarbu, grupa, która otrzymała prognozę na 2018 r., była najbardziej błędna, to pro-Brexit Liverpool Macro Research Group, która przewidywała wzrost o 2,6 procent. W rzeczywistości gospodarka zwiększyła się o 1,4 procent w tym roku, blisko prognozy BoE, która kształtowała się na poziomie 1,6 procent.

Sytuacja techniczna na GPB/USD

Kurs funta do dolara oscyluje dziś w okolicach 1,2940. Spoglądając na interwał D1, cena cały czas utrzymuje się poniżej strefy oporowej, a także średniej SMA200. Spadki co prawda wyhamowały, jednak z zakupami wstrzymałbym się do momentu powrotu powyżej 1,2980, wtedy też wygenerowałby się sygnał zakupowy. Jeżeli jednak cena będzie utrzymywać się poniżej, to celem dla spadków mogą być nawet okolice 1,2690.

Kurs funta do dolaraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here