Naga MarketsBrexit: Kurs funta (GBP) po wyborach w Wielkiej Brytanii. Ograniczony rajd nawet przy pozytywnym scenariuszu?Za dwa dni Brytyjczycy ruszą do urn, gdzie w wyborach zwołanych przez Borisa Johnsona zadecydują o kształcie nowego rządu. Chociaż sondaże wskazują na zdobycie większości miejsce w Izbie Gmin przez Partię Konserwatywną, możliwe są także inne scenariusze. Jaka może być reakcja kursu funta (GBP) na różne wyniki wyborów?

Nawet najbardziej prawdopodobny scenariusz może wcale nie oznaczać, że funt będzie dalej znacznie się umacniał. Rajd może bowiem zostać ograniczony z uwagi na koniec okresu przejściowego dla umowy handlowej, który przypada pod koniec przyszłego roku. Niepewność pod względem gospodarczym może z kolei skłonić Bank Anglii (BoE) do obniżki stóp procentowych, a to osłabiłoby walutę obowiązującą w Wielkiej Brytanii.

Swoje scenariusze na różne wyniki wyborów przygotowali strategowie z Markets Live. Zobaczmy, jaki kierunek według nich może przyjąć GBP w niedalekiej przyszłości.

Konserwatyści zdobywają większość w parlamencie

Bazowy scenariusz zakłada zdobycie ponad 325 w Izbie Gmin przez Partię Konserwatywną. Boris Johnson pozostałby premierem i mógł doprowadzić do ratyfikacji wypracowanego z Unią Europejską porozumienia w parlamencie.

Zobacz też: Derywaty bazujące na hashrate rozwiążą problemy górników?

Mimo tego optymistycznego scenariusza, opcje na funta wyceniają 68% ryzyko spadku notowań do 1,2815 względem dolara. Strategowie oceniają jednak, że kabel zmagałby się z wzrostem ponad poziom 1,32. W przypadku EUR/GBP trudności pojawiłyby się w drodze do 0,83.

Brak większości / zawieszony parlament

W przypadku gdyby Torysom nie udało się zdobyć parlamentarnej większości, dalej w kraju panowałaby niepewność polityczna i gospodarcza. Ponadto, podważałoby to wypracowane przez Johnsona porozumienie ws. Brexitu

Notowania GBPUSD mogłyby się osunąć do przedziału 1,22 – 1,29. Opcje sugerują natomiast spadek do 1,25. Jeśli nie doszłoby do podpisania umowy handlowej z USA i Chinami, Bank Anglii (BoE) prawdopodobnie szybciej niż później zdecydowałby się na obniżkę stóp procentowych.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Parita Pracy tworzy rząd w koalicji

Scenariusz, w którym Konserwatyści uzyskują mniej niż 300 mandatów, a część traci także Partia Pracy wydaje się być najbardziej ponury dla funta. Pojawia się szansa na stworzenie rządu przez Laburzystów w koalicji z innymi ugrupowaniami, które jednak mogłyby żądać wybrania na premiera kogoś innego, zamiast lidera Parti Pracy, Jeremy’ego Corbyna.

Taki obrót spraw mógłby doprowadzić do kolejnego przedłużenia Brexitu, a następnie przeprowadzenia drugiego referendum. Strategowie zakładają w tym przypadku silne osłabienie funta w kierunku tegorocznych minimów przy 1,22. Natomiast najgorszy scenariusz jaki pojawia się przy wycenie opcji, to zejście do poziomu 1,20.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here