Funt szterling na tle flagi brytyjskiejW zeszłą środę sytuacja na funcie szterlingu sprawiała wrażenie ustabilizowanej. Analitykom i inwestorom wydawało się, że kurs funta ma poważną szansę na wzrosty po tym jak negocjatorzy z UE i Wielkiej Brytanii uzgodnili wstępną treść umowy dotyczącej porozumienia w sprawie Brexitu.


Kryzys w brytyjskim parlamencie osłabia walutę

Było jasne, że premier Wielkiej Brytanii może napotkać pewne trudności przed brytyjskim parlamentem, ale nikt nie spodziewał się tak drastycznego obrotu spraw: W Theresę May uderzyło kilka dymisji kluczowych polityków podczas debaty parlamentarnej, powodując rozpad gabinetu ministrów.

W liście rezygnacyjnym Dominica Raaba (sekretarza ds. Brexitu będącego drugim, który w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zrezygnował z piastowanego stanowiska) w szczególności wskazano na istotne problemy, na które składał się wynegocjowany układ: Raab stwierdził, że nie może poprzeć układu z dwóch powodów: 1) granica Irlandii Północnej byłaby “bardzo realnym” zagrożeniem dla integralności Wielkiej Brytanii, a 2) nieograniczony okres zawieszenia Brexitu skutecznie przyznałby UE prawo weta w stosunku do tego, kiedy Wielka Brytania może całkowicie opuścić struktury sojuszy.

Wynikiem tego była wyprzedaż GBP/USD, i spadek funta do poziomu 1,2725 USD, całkowicie zerujący dotychczasowe zyski z listopada. W nadchodzących dniach prawdopodobne obserwować będziemy dalsze straty, zwłaszcza gdy już w tym tygodniu premier May może otrzymać od parlamentu wotum nieufności co jedynie napędzi niepewność polityczną.

GBP/USD do 1,26 a następnie do 1,22?

Z implikowaną zmiennością kursu GBP/USD, która już w środę osiągnął osiągnęła poziom 23%, (najwyższy od czerwca 2016 r.), możliwe wydają się dalsze spadki funta. Analitycy Admiral Markets zakładają, że przed marcem 2019 (planowana data Brexitu), cena funta może znaleźć się na wysokości 1,20.

Prognoza kursu funta - 19 listopada 2018 r.
GBP/USD na wykresie tygodniowym. Źródło: Tradingview.com

Jak widać na wykresie w ujęciu tygodniowym notowania funta walczą obecnie z istotną strefą wsparcia. Jej wybicie i jednocześnie pokonanie tegorocznych dołków otwiera jednak drogę do minimów z 2016-2017, które zostały rozrysowane po referendum ws. Brexitu.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here