Naga MarketsBrexit: Kurs euro (EUR/GBP) może wejść na nowe maksima przez niepewne negocjacW miarę zbliżania się październikowego szczytu Rady Europejskiej rośnie zamieszanie w sprawie Brexitu. Nowa ustawa zaproponowana przez brytyjski rząd znalazła się w ogniu krytyki ze strony Unii Europejskiej, a jej wprowadzenie może oznaczać zakończenie negocjacji. Według ING, taki scenariusz może pchnąć kurs EUR/GBP do nowych szczytów.

  • Wielka Brytania chce mieć wolną rękę w sprawie wspierania swojego przemysłu.
  • Analitycy uważają, że negocjacje mogą trwać jeszcze w listopadzie.
  • ING szacuje, że EUR/GBP osiągnie nowe historyczne szczyty.

Brexit: Niepewne stanowisko brytyjskiego parlamentu

Internal Market Bill, bo tak nazywa się kontrowersyjny projekt, daje brytyjskim urzędnikom większą kontrolę nad państwowymi subsydiami dla przedsiębiorstw, co łamie postanowienia umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.

Unii zależy, aby pomoc dla brytyjskiego przemysłu pozostawała pod kontrolą organów UE lub niezależnego regulatora, ponieważ zapewni to uczciwe warunki konkurencji pomiędzy blokiem a Zjednoczonym Królestwem.

Zobacz również: Credit Suisse chce być jak Revolut. Gigant uruchomi własną aplikację dla millenialsów

Analitycy ING zauważają, że przedstawiciele UE są na razie ostrożni w komentowaniu posunięć londyńskiego rządu. Europejscy decydenci mogą czekać na decyzje Izby Lordów, która zadecyduje czy ustawa w ogóle wejdzie w życie. Zdania na temat nowych przepisów są mocno podzielone. Brytyjscy parlamentarzyści obawiają się, że dojdzie do złamania prawa międzynarodowego, co postawi “samotne” Zjednoczone Królestwo w złym świetle.

Najważniejsze wydarzania dla przebiegu Brexitu, źródło: ING

Kurs funta coraz słabszy. Notowania euro (EUR/GBP) najwyżej od marca

Nastrojów nie poprawia również niedawna wypowiedź premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który stwierdził, że “nie wierzy, że wyjście z UE bez porozumienia będzie katastrofą”. Według ekspertów ING, nie należy jeszcze przekreślać szans na powodzenie negocjacji.

Szczerze mówiąc, uważamy, że szanse na porozumienie wynoszą 50:50, a być może z tendencją w stronę braku umowy handlowej. Tak czy inaczej, sądzimy, że termin w połowie października najprawdopodobniej nie zostanie dotrzymany. Niepewne pozostaje jednak, jak długo mogą trwać rozmowy, czy to publicznie, czy za zamkniętymi drzwiami, które jednocześnie dałyby wystarczająco dużo czasu na ratyfikację umowy. Istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że ta historia może się rozciągnąć na listopad.– oceniają.

ING prognozuje, że kurs EUR/GBP poszybuje w górę (co było widać już po czwartkowym spotkaniu EBC) i wyznaczy nowe historyczne maksima powyżej poziomu 0.95.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu 4 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here