Naga MarketsBrexit: Krótki okres przejściowy może doprowadzić do trudnej sytuacji, uważa unijna urzędnikWraz z wygraną partii Borisa Johnsona w brytyjskich wyborach powszechnych, premier UK realizuje plan terminowego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Dotrzymanie daty 31 stycznia 2020 jest jego głównym celem jeśli chodzi o Brexit. Johnson jest jednak bardzo zdeterminowany, by także okres przejściowy nie został wydłużony i upłynął z końcem przyszłego roku. Unijni urzędnicy widzą w tym pewne zagrożenie.

Po planowanej dacie rozwodu, Wielka Brytania wejdzie w okres przejściowy, w trakcie którego negocjowane będą przyszłe stosunki z Unią Europejską. Okres ten ustanowiony jest do końca 2020 roku, jednakże mógłby on zostać rozszerzony o kolejne dwa lata.

Partia Konserwatywna chce natomiast zablokować politykom uprawnienia do przedłużenia okresu przejściowego. W tym celu posłuży się ustawą o wyjściu z UE, która jeszcze w tym tygodniu zostanie wniesiona do parlamentu.

Czas na negocjacje obejmujący jedynie 11 miesięcy jest stosunkowo krótki, kiedy w grę wchodzą tak istotne kwestie jak umowy handlowe, bezpieczeństwo oraz inne relacje na linii Unia Europejska – Wielka Brytania.

Ryzyko trudnej sytuacji

Na temat niechęci brytyjskiego rządu do kwestii przedłużenia okresu przejściowego wypowiadała się Sabine Weyand, dyrektor generalny ds. handlu w Komisji Europejskiej. Jak mówiła na konferencji Europejskiego Centrum Polityki w Brukseli:
“Radzimy poważnie potraktować, że Wielka Brytania nie zamierza przedłużać okresu przejściowego. Musimy być na to przygotowani. A to oznacza, że ​​podczas negocjacji musimy przyjrzeć się kwestiom, w których brak porozumienia do końca 2020 r. doprowadziłby do kolejnej trudnej sytuacji”.

Weyand współtworzyła umowę dotyczącą Brexitu i jednym z założeniem była wtedy możliwość przedłużenia fazy przejściowej nawet o dwa lata. Taka decyzja musiałby zostać podjęta do połowy 2020 roku. Wszystko jednak wskazuje na to, że UK nie zdecyduje się na skorzystanie z tej opcji.

W związku z powyższym, Unia Europejska zmuszona jest do zaplanowania postępowania w przypadku krótkiego okresu przejściowego. Uwzględnienie tego czynnika w negocjacjach jest bowiem kluczowe, by uniknąć trudnej sytuacji między krajami bloku a Wielką Brytanią.

Urzędnicy europejscy uważają, że harmonogram zakończenia negocjacji do końca przyszłego roku jest zbyt napięty, jeśli po wyjściu UK z UE nie mają zostać wprowadzone żadne taryfy czy kontyngenty w handlu. Weynad mówiła w związku z tym, że chce poznać rozwiązania jakie ma na to Wielka Brytania, przy założeniu, że umowa o wolnym handlu będzie dawała równe warunki obu stronom.

Kurs funta (GBPUSD) osuwa się dziś do kluczowego wsparcia na poziomie 1,3170. Nieco niżej znajduje się natomiast linia trendu, od której utrzymania zależy zachowanie dynamiki panujących wzrostów.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here