Naga MarketsBrexit kosztował Wielką Brytanię 130 mld funtów i kwota ta nadal rośnie, szacuje Bloomberg EconomicsBrytyjczycy za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej opowiedzieli się w referendum z 23 czerwca 2016 roku. Od tego czasu minęło już ponad 3,5 roku. Decyzja ta okazuje się być dość kosztowna dla Wielkiej Brytanii, jako bowiem wynika z szacunków Bloomberg Economics, Brexit kosztował już 130 mld funtów, a do końca roku kwota ta ma się jeszcze znacznie zwiększyć.

Podjęta w referendum decyzja zasiała niepewność wobec tego “co będzie dalej?”. Znaczna część przedsiębiorców wstrzymała się z inwestycjami. Wzrost gospodarczy UK zmniejszył się z 2% do 1%.

Koszt Brexitu: 130 mld funtów

Skąd jednak wzięło się te 130 mld funtów? Jest to przybliżona kwota, którą kraj mógłby wypracować pozostając w Unii Europejskiej. Bloomberg Economics opiera swoje szacunki na korelacji wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii wobec innych krajów G-7, która została zakłócona po referendum ws. Brexitu.

Źródło: Bloomberg

Do 2020 roku może wynieść 200 mld funtów

Zwycięstwo Partii Konserwatywnej pod wodzą Borisa Johnsona w wyborach parlamentarnych pozwoliło obecnemu premierowi na przeforsowanie “umowy rozwodowej w Izbie Gmin”. W związku z tym, planowany termin opuszczenia struktur unijnych przez Wielką Brytanię ustalono na koniec stycznia 2020 roku.

Zobacz też: Wojna handlowa: Umowa USA z Chinami może zostać podpisana po 15 stycznia

To jednak nie powstrzymuje niepewności, od lutego do końca roku, UK i Unia Europejska będą wypracowywać przyszłe stosunki, w tym handlowe. Jako, że niepewność wciąż odbija się zarówno na konsumentach jak i firmach, całkowity koszt Brexitu do końca obecnego roku szacowany jest na 200 mld funtów.

Donald Trump “podekscytowany” potencjalną umową z Wielką Brytanią

Ambasador USA w Wielkiej Brytanii, Woody Johnson w wywiadzie radiowym mówił, że Donald Trump jest “podekscytowany” bliższymi stosunkami z UK po opuszczeniu UE. Boris Johnson jako ma potraktować zawarcie umowy handlowej z USA po 31 stycznia br.

Entuzjazm widoczny jest zarówno od strony amerykańskiej jak i brytyjskiej. Wątpliwości występuje jednak jeśli chodzi o standardy żywnościowe oraz rozmowy handlowej na linii UK – UE, gdzie Waszyngton wywiera presję, by Wielka Brytania nie dostosowywała się do unijnych przepisów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here