Naga MarketsJednym z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy, którym żyją rynki inwestycyjne jest Brexit. Dwukrotne przekładanie jego daty oraz brak jakichkolwiek postępów w negocjacjach sprawiają, że już nawet członkowie Partii Konserwatywnej domagają się ustąpienia obecnej premier ze stanowiska.


Theresa May pozostanie “nietykalna” do końca 2019 r.?

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż już w pierwszej połowie grudnia 2018 roku odbyło się głosowanie w Partii Konserwatywnej nad wotum zaufania dla Theresy May. Jak się wówczas okazało, pomimo bezprecedensowej wpadki z wynegocjowaniem niekorzystnych warunków umowy rozwodowej z Unią Europejską i odroczeniu skazanego na porażkę głosowania w sprawie tegoż porozumienia, brytyjska premier utrzymała się na stanowisku przewodniczącej partii konserwatywnej. Fakt ten sprawił, że zgodnie z partyjnymi przepisami jest ona nietykalna na pozycji szefowej partii przez kolejne 12 miesięcy i nikt nie może złożyć wniosku o ponowne wotum zaufania.

Brytyjska premier ma czas do 15 czerwca br.

Nie zmienia to jednak faktu, że rozgoryczenie postawą Theresy May nasila się niemal z dnia na dzień. Jej partyjni koledzy chcą, by wyznaczyła konkretny plan dotyczący swojego ustąpienia. Powołując się na źródła powiązane z tą sprawą, Bloomberg donosi nawet, że pewna grupa posłów ma poprosić brytyjską premier, by ta ustąpiła ze stanowiska jeszcze przed 15 czerwca br. Jeśli jednak Theresa May się na to nie zgodzi, mieliby oni zawnioskować o zmianę obecnie obowiązujących przepisów, co umożliwiłoby kolejne głosowanie nad wotum zaufania jeszcze przed końcem 2019 r.

May ulegnie presji Konserwatystów?

Przypomnijmy jednak, że Theresa May już wielokrotnie zapowiadała, że ustąpi ze stanowiska dopiero wówczas, gdy uda się osiągnąć kompromis i Parlament przyjmie jej umowę dot. Brexitu. Dotychczas Izba Gmin odrzuciła jej wniosek jednak już trzykrotnie.

Na przestrzeni ostatnich tygodni liderka Partii Konserwatywnej prowadziła negocjacje z przedstawicielami Partii Pracy. Rozmowy z Laburzystami, w który May upatrywała szansę na kompromis zakończyły się fiaskiem, w efekcie czego brytyjska premier nie ma już chyba wątpliwości, że UK weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie poddaje się ona jednak w działaniach, by doprowadzić do Brexitu jeszcze przed 31 października 2019 r. Zdaje sobie zapewne sprawę, że w przypadku braku porozumienia do tego czasu, może nie udać jej się już po raz kolejny przedłużyć rozwodu z UE a co za tym idzie, Wielką Brytanię czekałby hard brexit.

Z początkiem czerwca Theresa May zamierza złożyć w Parlamencie projekt ustawy (Withdrawal Agreement Bill), który prawnie unormuje “rozwód” z UE. W ten sposób liczy na opuszczenie wspólnoty jeszcze przed wakacjami. Jej entuzjazmu nie popierają jednak ekonomiści.

Mark Dowing, dyrektor ds. inwestycji w BlueBay wskazuje, że w chwili obecnej coraz mniej prawdopodobne wydaje się osiągnięcie jakiegoś konsensusu i ratyfikowanie umowy dot. Brexitu. Jego zdaniem bardziej prawdopodobne wydaje się obecnie opuszczenie Unii Europejskiej bez jakiegokolwiek porozumienia bądź całkowite odwołanie Brexitu.

Kurs funta najniżej od połowy lutego br.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta osłabia się wobec dolara amerykańskiego już dziweiątą sesję z rzędu, co jest najgorszym wynikiem od przełomu grudnia i stycznia 2015/2016 r. Pod względem zasięgu, tak dynamiczne spadki obserwowaliśmy natomiast po raz ostatni na przełomie lutego i marca br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, rynek mógłby osunąć się nawet w rejon 1,28.

Strach i chciwość – jak poskromić emocje – zapisz się na webinar

Kurs funta najniżej od połowy lutego br.


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin testuje 8,4 tys. USD, Ethereum powyżej 250 USD. Rynek krypto na rocznych maksimach
Następny artykułAnaliza dla początkujących: EUR/AUD – od lutego 2017 w trendzie wzrostowym
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here