Naga MarketsWielka Brytania zaprezentowała w niedzielę nową 50-pensową monetę wybitą z okazji odejścia tego kraju z Unii Europejskiej, z napisem „Pokój, dobrobyt i przyjaźń ze wszystkimi narodami” oraz datą Brexitu 31 stycznia 2020 r. Na kilka dni przed oficjalnym wyjściem z bloku, kurs funta konsoliduje nieco powyżej okrągłego poziomu 1,30 USD.


Zobacz również: Brexit wchodzi w najtrudniejszą fazę negocjacji. Wielka Brytania i UE zakasają rękawy

Brexit: Nowa moneta upamiętni historyczne opuszczenie bloku przez Wielką Brytanię

Rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że około trzech milionów monet zostanie rozprowadzonych w bankach, urzędach pocztowych i sklepach, a kolejne siedem milionów pojawi się w obiegu jeszcze w tym roku.

Opuszczenie Unii Europejskiej jest punktem zwrotnym w naszej historii, a ta moneta oznacza początek nowego rozdziału – powiedział minister finansów Sajid Javid, który pełni także rolę szefa krajowej Mennicy.

Ministerstwo finansów planowało wybić monetę z datą 29 marca 2019 r., pierwotną datą Brexitu, zanim Wielka Brytania poprosiła o przedłużenie członkostwa w UE.

Javid nakazał później produkcję monety z nową datą wyjścia 31 października, ale kolejne opóźnienie sprawiło, że około miliona monet musiało zostać stopione.

Ustawa wdrażająca wyjście Wielkiej Brytanii z bloku europejskiego oficjalnie weszła w życie w czwartek. Po ponad trzech latach gorzkich kłótni o to, jak, kiedy i czy Brexit powinien się odbyć, Wielka Brytania opuści UE w piątek o 23:00 czasu GMT.


Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.
SPRAWDŹ NAS

Kurs funta konsoliduje powyżej 1,30 USD

Notowania pary walutowej GBPUSD zakończyły miniony tydzień na nieznacznym plusie, powyżej psychologicznego wsparcia 1,30. Choć wybicie górą z formacji trójkąta to pozytywny sygnał dla kupujących, brak impetu ceny może sugerować, iż było ono fałszywe. Jednak dopóki cena pozostaje powyżej poziomu 1,30, popyt ma otwartą drogę do zeszłorocznego szczytu 1,3520. Z drugiej strony spadek poniżej 1,30 otworzyłby drogę do strefy wsparcia 1,2750/80.

Zobacz również: Funt spadnie poniżej 1,28 USD, „tam gdzie jego miejsce”

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here