Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) pod presją polityczną. Boris Johnson wraca do negocjacji z UEBoris Johnson wrócił w poniedziałek do walki o warunki handlowe jakie mają zapanować po Brexicie. Premier Wielkiej Brytanii prowadzi dziś rozmowy z najwyższymi urzędnikami Unii Europejskiej, a obie strony chcą przywrócić negocjacje, które popadły w impas przez pandemię COVID-19. Kurs funta rozpoczął nowy tydzień od luki spadkowej, jednak do południa zdążył odrobić stratę, a para GBP/USD oscyluje w okolicach poziomu 1,2530.

  • Negocjatorzy mają czas do końca lata by wypracować kompromis
  • Wielka Brytania chce umowy z UE, ale nie boi się odejść bez niej
  • Funt w niejasnym położeniu na wykresie względem dolara

Negocjatorzy dostrzegają możliwość porozumienia pomimo trzymiesięcznego impasu

Brexit, flaga Wielkiej Brytanii UK, a w tle flagi państw europejskichDo końca trwającego impasu zostało niecałe sześć miesięcy, ponieważ w piątek Wielka Brytania oficjalnie zrezygnowała z przedłużenia okresu przejściowego. Okres przejściowy kończy się 31 grudnia br. i po tym terminie Zjednoczone Królestwo nie będzie już korzystać z dostępu do jednolitego rynku. UK nie będzie także musiała przestrzegać unijnego prawa.

Tymczasem dzisiejsze rozmowy Johnsona z przedstawicielami UE to pierwsza bezpośrednia interwencja brytyjskiego premiera od czasu opuszczenia przez Wielką Brytanię bloku pod koniec stycznia. Od marca obie strony walczą o poczynienie postępów w negocjacjach, ponieważ żadna z nich nie zmieniła dramatycznie swoich postulatów, pozostawiając w niejasności, w jaki sposób zostanie przełamany trwający impas.

Rynek nie oczekuje przełomu w rozmowie wideo między Johnsonem, a przewodniczącymi Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu. Spotkanie jest wymogiem umowy Brexitowej. Mimo to obie strony deklarują, że jest szansa na nadanie nowego impetu rozmowom.

Oprócz oficjalnych spotkań z udziałem dziesiątek urzędników, główni negocjatorzy obu stron planują odbyć mniej technicznych rozmów ze sobą. To, jak twierdzą eksperci, jest znakiem, że istnieje droga do porozumienia, nawet jeśli nadal jest spowita mgłą.

Wielka Brytania chce negocjować, ale nie boi się hard Brexitu

Boris Johnson
Boris Johnson stoi twardo przy swoim stanowisku

Jednak jeśli dyskusje przyniosą postęp w lipcu i sierpniu, a zakończą się we wrześniu, przywódcy UE mogą zostać poproszeni o ratyfikację porozumienia podczas zaplanowanego szczytu w październiku.

Johnson poinformuje przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Rady Charlesa Michela i przewodniczącego Parlamentu Davida Sassoli, że umowa musi zostać zawarta do końca lata, aby upewnić się, że do jesieni wróci pewność biznesowa. Brytyjski premier utrzymuje stanowisko, że chociaż Wielka Brytania chce umowy o wolnym handlu z UE, nie boi się odejść bez niej pod koniec roku.

Podczas poprzednich rund negocjacyjnych Wielka Brytania zwróciła uwagę na gotowość UE do poszukiwania kompromisów. To jasne i konkretne sygnały, że Wielka Brytania również jest otwarta na pracę nad porozumieniem. Teraz musimy poczynić odpowiednie postępy – powiedział główny negocjator bloku, Michel Barnier, w przemówieniu w Brukseli w zeszłym tygodniu.

Mimo to obie strony pozostają nadal daleko od siebie, a każda z nich oskarża drugą o odmowę zaangażowania się w podstawowe kwestie. Wielka Brytania wciąż odrzuca postulaty UE dotyczące równych warunków działania, które wiązałyby Wielką Brytanię z niektórymi przepisami europejskimi w takich obszarach, jak pomoc państwa i prawo ochrony środowiska. Obie strony są również w sprzeczności co do współpracy organów ścigania i tego, jak należy u strukturyzować każdą z tych umów.

W szczególności rybołówstwo pozostaje głównym źródłem nieporozumień: Wielka Brytania odrzuciła żądanie UE dotyczące dalszego dostępu do wód brytyjskich na takich samych warunkach, jakie obowiązują obecnie, i zamiast tego oferuje coroczne udzielanie zezwoleń. Blok uznał porozumienie w tej sprawie za warunek wstępny do każdej wersji umowy.

W przypadku gdy obie strony nie dojdą do porozumienia, Wielka Brytania domyślnie będzie prowadzić handel na warunkach określonych przez Światową Organizację Handlu, co oznacza nałożenie taryf i kontyngentów. Doprowadziłoby to również do zerwania współpracy na linii UE-UK w wielu obszarach, w tym w lotnictwie, bezpieczeństwie i wymianie danych.

Funt szterling rozpoczyna niepewnie nowy tydzień

Notowania pary walutowej GBP/USD po dotarciu w zeszłym tygodniu i naruszeniu poziomu oporu 1,28 silnie skorygowały w czwartek i piątek docierając w rejon 1,25. Poniedziałkowa sesja otworzyła się lekką luką spadkową, jednak kupujący do południa zdołali ponownie powrócić powyżej poziomu 1,25. Kurs znajduje się w niejasnym miejscu i wszelkie pozytywne doniesienia ws. negocjacji powinno umocnić funta ponownie w rejon 1,28. Z drugiej strony brak przełomu może oznaczać dalsze spadki „kabla” z celem na majowy dołek 1,2080.

Sprawdź ofertę istniejącego od 2009 roku brokera CFD i Forex, regulowanego przez CySEC i FCA. Uzyskaj dostęp do atrakcyjnych spreadów i ponad 180 instrumentów

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here