Naga MarketsKurs funta mocno stracił do euro. Johnson wyśle kontrowersyjną ustawię do Izby GminPremier Boris Johnson wyśle w tym tygodniu do parlamentu projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, który narusza postanowienia umowy ws. Brexitu. Jego postępowanie krytykują niektórzy posłowie Izby Gmin, a także dwóch byłych premierów Wielkiej Brytanii. Ci ostatni wzywają w szefa rządu do wycofania kontrowersyjnej ustawy. Kurs funta nieznacznie zyskuje wobec euro po znacznym osłabieniu w ubiegłym tygodniu

  • Boris Johnson ma przesłać do Izby Gmin projekt ustawy o rynku wewnętrznym 
  • Ustawa łamie część traktatu rozwodowego UK i UE

Kontrowersje wokół ustawy rządu Johnsona

Rządowy projekt ustawy o rynku wewnętrznym będzie omawiany i zostanie poddany pod głosowanie w Izbie Gmin. Budzi on sporo kontrowersji zarówno wśród brytyjskich posłów jak i unijnych decydentów, gdyż pozwoliłby Wielkiej Brytanii na jednostronne uchylenie części traktatu rozwodowego podpisanego z UE.

Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

Plan Johnsona zwiększa szansę na Brexit bez umowy po okresie przejściowym. Unia Europejska zagroziła podjęciem kroków prawnych chyba, że brytyjski premier wycofa ustawę do końca miesiąca.

Za wycofaniem projektu ustawy o rynku wewnętrznym na łamach “The Sunday Times” opowiedziało się dwóch byłych premierów – John Major oraz Tony Blair. Uważają oni, że projekt zagraża porozumienie wielkopiątkowemu.

– Obaj byliśmy przeciwni Brexitowi. Obaj akceptujemy, że do niego doszło. Ale ten sposób negocjowania, z odłożonym na bok rozsądkiem w pogoni za ideologią i kawaleryjskim patosem udającym poważną dyplomację, jest nieodpowiedzialny, z natury niewłaściwy i w praktyce niebezpieczny. Stawia on pytania, które wykraczają daleko poza jego wpływ na Irlandię, proces pokojowy i negocjacje w sprawie umowy handlowej – choć są to kluczowe sprawy. Kwestionuje on samą integralność naszego narodu – napisali w The Sunday Times.

– Gdy negocjujemy nowe traktaty handlowe, w jaki sposób możemy utrzymać wiarygodność [Wielkiej Brytanii], jeśli tak rażąco lekceważymy nasze zobowiązania w momencie ich podpisania? – pytają byli premierzy.

Funt stracił niemal 4 proc.

Wzrost zagrożenia hard Brexitem sprawił, że w ubiegłym tygodniu kurs funta szterlinga mocno tracił, a w rezultacie notowania pary walutowej EUR/GBP wzrosły o 3,87 proc. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, cena dotarła do oporu w okolicach poziomu 0,9300.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.
EUR/GBP – wykres dzienny

Podczas ruchu wzrostowego bykom na EUR/GBP udało się pokonać kilka ważnych poziomów oporu. Kluczowy był ostatni z nich zlokalizowany blisko 0,9140 GBP. Jeśli zobaczymy cofnięcie do strefy obejmującej ten poziom, będziemy mogli rozglądać się za okazjami zakupowymi, zgodnie z panującym momentum.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here