Naga MarketsBoris JohnsonMimo, że pod koniec minionego tygodnia pojawiły się niezwykle optymistyczne doniesienia wskazujące, iż przywódcy Wielkiej Brytanii i Irlandii widzą drogę do osiągnięcia potencjalnej umowy dot. Brexitu, to w praktyce okazuje się, że jeszcze sporo pracy przed nimi. Unia Europejska ostrzega bowiem, że rozmowy wciąż są dalekie od przełomu, a polityczni sojusznicy Borisa Johnsona zdystansowali się od jego planów.


Osiągnięcie porozumienia będzie bardzo trudne

Po weekendzie intensywnych negocjacji w Brukseli, główny negocjator Unii Europejskiej, Michel Barnier, powiedział, że propozycje Wielkiej Brytanii dotyczące przełamania impasu na granicy z Irlandią są mało szczegółowe i grożą pozostawieniem jednolitego rynku podatnym na oszustwa.

Odzwierciedlając nastroje Brukseli, brytyjski premier przyznał w niedzielę, że choć można dostrzec drogę do porozumienia, to jednak nadal potrzeba dużo pracy, a Wielka Brytania musi być przygotowana na opuszczenie bloku pod koniec miesiąca.

Negocjatorzy scigają się teraz z czasem. Przez ponad trzy lata nie udało im się bowiem dojść do porozumienia, a teraz planują je osiągnąć w ciągu zaledwie kilku dni. Ich celem jest bowiem opracowanie kompromisu, który mógłby zostać zaakceptowany przez unijnych dyplomatów podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE. Niektórzy unijni dyplomaci wskazują jednak, że bez politycznego ustępstwa ze strony Londynu, osiągnięcie porozumienia przed szczytem w tym tygodniu będzie “bardzo trudne”.

UK złoży wniosek o przesunięcie Brexitu?

Nawet jeśli uda się dojść do porozumienia, Johnson musi jeszcze zapewnić sobie wystarczające wsparcie, aby przeforsować je w Parlamencie. To właśnie dlatego brytyjski premier chce porozumienia jak najszybciej, by członkowie brytyjskiego parlamentu mogli głosować za jego przyjęciem lub odrzuceniem na specjalnym posiedzeniu już w najbliższą sobotę. W ten sposób mógłby on uniknąć konieczności opóźnienia Brexitu, do czego w przypadku braku porozumienia zobowiązuje go tzw. uchwała „Benn Act”, która wymaga od brytyjskiego premiera wysłania listu do UE z prośbą o opóźnienie Brexitu, jeśli do 19 października nie uda się osiągnąć porozumienia.

Przywódca opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn ostrzegł jednak w niedzielę, że prawdopodobnie nie poprze żadnej umowy zawartej przez Johnsona. Na fali rosnących obaw dot. możliwego przeprowadzenia bezumownego Brexitu, Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył w niedzielę, że jeśli strona brytyjska się o to zwróci, zatwierdzi kolejne opóźnienie.

Kurs funta zniżkuje

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że tylko w czwartek i piątek rynek wzrósł o niemal 450 pips (choć w skrajnym momencie było to ponad 500 pips), co było najdynamiczniejszą aprecjacją GBP wobec USD od połowy czerwca 2016 r. Poprzednio, podobne wzrosty GBPUSD obserwowaliśmy bowiem na kilka dni przed ogłoszeniem wyników referendum dot. Brexitu, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Spadek szans na nagłe osiągnięcie porozumienia przyczynił się jednak do tego, że w poniedziałkowe przedpołudnie znów obserwujemy spadki GBP. W chwili obecnej rynek testuje pokonany w piątek opór (teraz wsparcie) i dopiero trwałe pokonanie bądź odrzucenie tej strefy będzie determinowało przyszły kierunek ruchu na tym instrumencie.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

To broker autoryzowany i regulowany przez CySEC. Naga Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKomentarz walutowy – rynek ze spokojem przyjmuje wyniki wyborów
Następny artykułJak umierają kryptowaluty? Znamy stosowny raport
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here