Naga MarketsWybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do powstania największego i najgroźniejszego od at kryzysu gospodarczego. Jednym z najbardziej poszkodowanych z tego powodu krajów jest Wielka Brytania, gdzie w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 zmarło już niemal 46 tys. osób, co jest 3. najgorszym wynikiem na świecie. Okazuje się jednak, że istnieje pewien czynnik, który może w jeszcze większym stopniu niż koronawirus uderzyć w Brytyjczyków.

  • Hard Brexit może zakłócić łańcuch dostaw żywności
  • Wielka Brytania importuje prawie jedną trzecią swojej żywności z UE
  • Kurs funta spada w czwartek o poranku

Brexit większym zagrożeniem dla UK niż koronawirus

Komisja parlamentarna ostrzegła, że brak porozumienia z UE i hard brexit pod koniec roku stanowią większe zagrożenie dla dostaw żywności w Zjednoczonym Królestwie niż pandemia koronawirusa, w wyniku której niemal doszczętnie wyczyszczono półki w supermarketach.

W opublikowanym dziś sprawozdaniu, Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Żywności i Spraw Wsi wezwała rząd Borisa Johnsona do zakończenia pilnego przeglądu odporności przemysłu spożywczego na wstrząsy takie jak Brexit i zmiany klimatu. Szczególną uwagę zwraca się na import produktów z zagranicy w systemie just-in-time.

– Rząd nie może sobie pozwolić na samozadowolenie. Powinien zapewnić, że zakłócenia w dostawach żywności zostały uwzględnione w planach awaryjnych na koniec okresu przejściowego – wskazano w sprawozdaniu.

Wielka Brytania importuje prawie jedną trzecią swojej żywności z UE, przy czym import owoców i warzyw z bloku jest jeszcze większy. Istnieje ryzyko, że handel ten zostanie zakłócony, ponieważ w przypadku braku porozumienia, wraz z końcem okresu przejściowego wrócić mogą kontrole celne na granicach.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs funta przerywa serię wzrostów

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta zyskiwał w relacji do dolara amerykańskiego przez 9. sesji z rzędu. Warto zwrócić także uwagę, iż GBP tracił w stosunku do USD w ciągu zaledwie 2. spośród ostatnich 22. sesji. Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że kurs funta znalazł się na najwyższym poziomie od pierwsze połowy marca br. Niestety, czwartkowy poranek przerywa serię wzrostów i przynosi ponowną deprecjacji brytyjskiej waluty. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby osunąć się do 1,2770 USD.

GBPUSD Daily

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLive Motion Games: Pełna i wzbogacona wersja Train Station Renovation już we wrześniu
Następny artykułNotowania ropy w dół. Strona popytowa na rynku ropy naftowej jest wyjątkowo słaba
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here