Naga MarketsBoris JohnsonDo planowanego terminu Brexitu pozostało nieco ponad 80 dni. Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii uważa jednak, że to “mnóstwo czasu” na wypracowanie kompromisu ws. porozumienia. Liczy przy tym na “zdrowy rozsądek” ze strony Brukseli i zgodę na usunięcie z umowy rozwodowej kontrowersyjnego zapisu dotyczącej irlandzkiego backstopu.

Wynegocjowana przez poprzednią premier UK, Therese May umowa została odrzucona przez brytyjski parlament kilkukrotnie. Unia Europejska nie wyraża przy tym chęci jej ponownego rozpatrywania.

Boris Johnson liczy na “zdrowy rozsądek” Unii

Dodatkowo, rozmowy na temat Brexitu między UE a UK ugrzęzły w martwym punkcie po tym, jak Boris Johnson odmówił wyjazdu do Brukseli, do czasu aż Unia nie będzie gotowa do omówienia kwestii irlandzkiej granicy (backstop).

“Mam ogromną nadzieję, że nasi przyjaciele i partnerzy wykażą zdrowy rozsądek i że pójdą na kompromis… Jestem pewien, że kompromis da się osiągnąć i jak wyraźnie wyjaśniliśmy, irlandzki backstop nie przysłuży się dumnej demokracji, takiej jak brytyjska” – powiedział Johnson dla BBC.

Zobacz też: Bezkompromisowe podejście UE utrudnia negocjacje ws. Brexitu, uważa Dominic Raab

“Nie chcemy iść tą drogą. Jednak UE ma wszelkie możliwości, by wykazać się elastycznością. Jest na to mnóstwo czasu i jestem pewien, że to zrobią”– dodał premier UK.

Według Jonhnsona, backstop uczyniłby z Wielkiej Brytanii “państwo satelitarne”. Uważa on jednak, że po usunięciu spornego zapisu, wiele można jeszcze zrobić.

Kurs funta (GBP) pozostaje w konsolidacji

Podczas wczorajszej sesji, kurs funta do dolara znalazł się na nowych minimach w tym tygodniu. Jednakże do zamknięcia dnia, cześć strat została odrobiona, a cena utrzymała się ponad poziomem 1,21. Brak zdecydowania i niewielka zmienność towarzyszy notowania GBPUSD od początku obecnego miesiąca.

Dopiero wybicie z wąskiego zakresu w jedną ze stron może zapoczątkować jakiś istotniejszy ruch kierunkowy. W przypadku kontynuacji trendu spadkowego, cena może kierować się do strefy popytu w okolicach minimów z 2016 roku pod 1,20.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs funta do dolara (GBPUSD) - wykres 4-godzinny - 9 sierpnia 2019
Kurs funta do dolara (GBPUSD) – wykres 4-godzinny – 9 sierpnia 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here