Naga MarketsBrexit Cena funtaW ciągu ostatnich 24 godzin umowa ws. Brexitu wydawała się być wyjątkowo bliska. Wraz z początkiem szczytu przywódców europejskich wszystkie oznaki wskazują na rosnącą determinację, by w końcu położyć kres sadze o rozwodzie, która trwa od ponad trzech lat. Obie strony chcą osiągnąć kompromis, choć diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. W tym czasie kurs nieznacznie traci do dolara w oczekiwaniu na najnowsze wieści.


Pierw umowa z UE, potem poparcie w Izbie Gmin

Negocjatorzy w Brukseli i Londynie w tym tygodniu przeszli od optymizmu do konsternacji i z powrotem, z funtem reagującym w tle na każde doniesienie. Nad wszystkimi dotychczasowymi scenariuszami zawisła perspektywa weta Partii Demokratycznej Unionistów (DUP), północnoirlandzkiego ugrupowania, której Boris Johnson potrzebuje by zrealizować swoje plany przez parlament Wielkiej Brytanii.

johnsonJeśli premier Wielkiej Brytanii zdoła wyjść z Brukseli w piątek wieczorem z nowym układem, pojedzie prosto do Westminster, aby zmierzyć się z monumentalnym zadaniem zdobycia aprobaty Izby Gmin – w której nie ma większości. Nie jest jasne – nawet na chwilę obecną – czy Johnson otrzyma wsparcie od  lidera DUP, Arlene Foster.

Foster jest zawziętym negocjatorem, który całkowicie odmówił poparcia umowy wynegocjowanej przez Theresę May, poprzedniczkę Johnsona, w wyniku czego jej plan został trzykrotnie odrzucony w Izbie Gmin, co ostatecznie zakończyło polityczną karierę May.

– Umowa wydaje się być do przyjęcia – powiedział Steve Baker, który przewodzi frakcji DUP w parlamencie.

Johnson stale konsultuje się z DUP, a ostatnie doniesienia pokazują, że kolejne problemy, które do tej pory denerwowały Foster są rozwiązywane. Zasadniczo Foster chce, aby Irlandia Północna była traktowana tak samo jak reszta Wielkiej Brytanii. To, co pomogło odblokować rozmowy to plan zakładający, iż będzie istniała jakaś forma granicy między Irlandią Północną, a resztą Wielkiej Brytanii.

Obecnie największym problemem jest sposób obsługi podatku od sprzedaży w Irlandii Północnej. To może zapobiec ogłoszeniu umowy, choć rozmowy negocjacyjne sugerują, że poza tym umowa jest dość blisko. Według wstępnych planów Irlandia Północna będzie mogła przeprowadzić głosowanie nad tym, czy kontynuować ustalanie granicy z Republiką Irlandii na sześć lat, a następnie co cztery lata.

Kurs funta koryguje przed szczytem UE

Po miesiącach pogawędek o najgorszym scenariuszu Brexitu bez porozumienia, pozytywne doniesienia w ostatnim czasie sprawiły, że funt wzrósł od wrześniowego dołka o 5% w stosunku do dolara.

Notowania pary walutowej GBP/USD zdołały wczoraj pokonać czerwcowe maksima, co utorowało drogę do psychologicznego oporu 1,30. Jeśli w dalszym ciągu będzie spadać szansa na hard Brexit, wówczas kurs może wzrosnąć nawet do tegorocznego szczytu 1,3380, a jego przebicie mogłoby wykreować nowy trend wzrostowy. Z drugiej strony spadek poniżej 1,2582 ponownie wyhamowałby presję kupujących, co mogłoby doprowadzić do utworzenia szerokiej konsolidacji.

Kurs funta do dolara w czwartek na interwale tygodniowym źródło 17 10 19
Kurs funta do dolara w czwartek na interwale tygodniowym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here