Naga MarketsIrlandia Północna nie będzie gotowa 1 stycznia, aby wdrożyć systemy potrzebne do utrzymania handlu z resztą Wielkiej Brytanii zgodnie z wymogami umowy rozwodowej Brexitu, poinformowało w piątek National Audit Office (NAO). Funt szterling wzrósł w mijającym tygodniu ponad 1% względem dolara przebijając poziom 1,31.

  • Wszystkie granice Wielkiej Brytanii staną w obliczu powszechnych zakłóceń, gdy kraj ostatecznie opuści Unię Europejską
  • W ocenie europejskich dyplomatów blok będzie mógł żyć z tymczasowymi rozwiązaniami gwarantującymi wystarczającą kontrolę
  • Brytyjski rząd przeznaczył 84 miliony funtów na szkolenie pośredników celnych i usprawnienie logistyki towarów

Brexit: systemy i infrastruktura w Irlandii Płn. nie będą gotowe na czas

Biuro audytowe, które dokonuje przeglądu wydatków rządowych, stwierdziło, że wszystkie granice Wielkiej Brytanii staną w obliczu powszechnych zakłóceń, gdy Wielka Brytania ostatecznie opuści Unię Europejską, niezależnie od tego, czy zawrze umowę handlową z blokiem, czy też nie.

Istnieje ryzyko, że powszechne zakłócenia mogą nastąpić w czasie, gdy rząd i przedsiębiorstwa będą nadal borykać się ze skutkami lockdownów – napisało biuro audytowe.

Od 1 stycznia eksporterzy będą musieli składać deklaracje celne i deklaracje bezpieczeństwa, nawet jeśli Wielka Brytania zapewni porozumienie.

NAO stwierdziło, że porty mają obecnie mało czasu na integrację lub testowanie swoich systemów z rządowymi usługami informatycznymi, które jeszcze nie zostały uruchomione, a wciąż brakuje punktów celnych lub pośredników celnych, aby pomóc branży w dostosowaniu się do nowych warunków.

Jednym z najtrudniejszych obszarów będzie Irlandia Północna, która będzie wymagać sprawdzenia niektórych towarów przybywających z pozostałej części Wielkiej Brytanii w celu ochrony handlu z członkiem UE, Irlandią.

Biuro audytowe oznajmiło, że departament odpowiedzialny za kontrole zwierząt i roślin uważa, że ​​systemy i infrastruktura nie będą gotowe na czas. W raporcie dodano, że urząd celny poczynił duże postępy, ale nadal istnieje ogromne ryzyko.

Podczas gdy Komisja Europejska odmówiła komentarza w sprawie piątkowego raportu, dwóch europejskich dyplomatów stwierdziło, że chociaż pewne elementy najwyraźniej nie będą gotowe na czas, blok może żyć z tymczasowymi rozwiązaniami gwarantującymi wystarczającą kontrolę.

Inne obszary raportu objęły problemy z przygotowaniem przepływów tranzytowych, które umożliwiają przewóz towarów przez wiele granic UE przy mniejszej liczbie kontroli, oraz oprogramowanie, które musi obsługiwać spodziewane 270 milionów zgłoszeń celnych rocznie.

Niesamowicie niepokojące jest to, że na dwa miesiące przed upływem dwóch miesięcy krytyczne systemy komputerowe nie zostały przetestowane i trzeba odbudować kluczowy system celny – stwierdziła Meg Hillier, opozycyjna prawniczka, która przewodniczy parlamentarnej Komisji Rachunków Publicznych.

W swojej obronie brytyjski rząd twierdzi, że przeznaczył 84 miliony funtów na szkolenie pośredników celnych i usprawnienie logistyki towarów. W ocenie ekspertów tysiące ciężarówek może stać w kolejkach w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii w wyniku potencjalnych zakłóceń w handlu. Bank Anglii podał w czwartek, że PKB prawdopodobnie ucierpi z powodu zmian w handlu o 1%, nawet jeśli transakcja zostanie osiągnięta.

fpmarkets

Funt szterling umacnia się i wzrasta na lokalne maksima

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrosły w tym tygodniu o ponad 1,30% ponownie docierając w okolice październikowego maksimum 1,3177. Lokalny opór stanowi okrągły poziom 1,32, a jego przebicie otworzyłoby drogę do kluczowego oporu 1,3380 z celem na tegoroczne maksimum 1,3480. Z drugiej strony główne wsparcie znajduje się na psychologicznym poziomie 1,30.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here