Naga Marketsirlandia irelandRząd Irlandii zniszczył nadzieję na rychły przełom w negocjacjach w sprawie Brexitu, dzień po komentarzu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera, że ​​możliwe jest zawarcie rozwodu, co doprowadziło funta do najwyższego poziomu względem dolara od dwóch miesięcy. Jednak irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney ostrzegł w piątek, że umowa rozwodowa nie jest nawet „blisko”.


Zobacz również: Brexit: Wybory już w listopadzie? Niepewność utrzyma się na dłużej – prognozy dużych banków

Irlandia: Umowa nie jest bliska, pomimo słów Junckera

Minister energii Zjednoczonego Królestwa Kwasi Kwarteng zakwestionował twierdzenie Simona Coveneya, że Unia Europejska nie usłyszała jeszcze konkretnych propozycji od Wielkiej Brytanii i że między obiema stronami w sprawie Brexitu pozostaje znaczna różnica.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE W ciągu siedmiu tygodni sytuacja posunęła się mocno do przodu. UE nie postąpiłaby, gdyby nie dostali nowej propozycji. Nastąpił postęp, jestem pewien, że możemy uzyskać umowę, jestem również pewien, że możemy uzyskać umowę przez Izbę Gmin – powiedział Kwarteng w BBC Radio 4 w piątek odnosząc się do „niezwykle pozytywnych” komentarzy przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera.

Jednak Simon Coveney, minister spraw zagranicznych i wicepremier Irlandii, wylał kubeł zimnej wody na optymizm w związku z wzrostem szans na porozumienie, które nastąpiło po oświadczeniu Junckera, że może udać się osiągnąć umowę do 31 października. Chociaż atmosfera jest lepsza, treść rozmów na temat tego, co zrobić z mechanizmem ochronnym, pozostaje w sytuacji patowej.

Musimy być szczerzy wobec ludzi i powiedzieć, że nie jesteśmy teraz blisko osiągnięcia umowy. Wielka Brytania wysyła „bardzo nierozsądną prośbę”, sugerując Irlandii, aby zrezygnowała z gwarancji uniknięcia twardej granicy z Wielką Brytanią – tak zwanego zabezpieczenia – w zamian za obietnicę, że w przyszłości spróbują jej uniknąć – powiedział Coveney.

Port w Dover przez który przepływa jedna szósta handlu towarami w Wielkiej Brytanii może poradzić sobie z wszelkimi zakłóceniami wywołanymi Brexitem bez porozumienia, uważa Doug Bannister, szef portu.

Port w Dover jest w 100% gotowy na każdy scenariusz Brexitu. Operatorzy promowi: w 100% gotowi. Calais, Dunkierka: w 100% gotowy – powiedział w wywiadzie.

Bannister powiedział, że zapoznał się z rządowymi prognozami Operacji Yellowhammer dotyczącymi długich opóźnień i czasów oczekiwania w scenariuszu Brexitu bez porozumienia – ale uważa, że postrzega je jako „najgorszy możliwy scenariusz”. Dodał, że spodziewa się, że wystąpią pewne zakłócenia, ale jest przekonany, że ze wszystkim poradzi sobie jego personel i port.

Kurs funta (GBP) traci po doniesieniach z Irlandii

Notowania pary walutowej GBP/USD ustanowiły dziś szczyt na poziomie 1,2580, gdzie cena po raz ostatni była 12 lipca. Jednak doniesienia o długiej drodze do osiągnięcia umowy ws. Brexitu uaktywniły sprzedających, którzy zepchnęli cenę poniżej dzisiejszego otwarcia 1,2520. Najbliższe wsparcie stanowi poziom 1,2380.

Kurs funta do dolara w piątek na interwale dziennym, źródło 20 9 19
Kurs funta do dolara w piątek na interwale dziennym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here