Naga MarketsData oficjalnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanie nieubłaganie się zbliża. Choć do 29 marca zostaje jeszcze ponad miesiąc w dalszym ciągu niewiele wiadomo jak dokładnie przebiegnie procedura wyjścia oraz czy przedstawiciele obu stron znajdą wspólny kompromis szczególnie w sprawie irlandzkiej granicy. Jednak wielu ekspertów z Bloomberga zauważa, że wskaźniki zmienności implikowanej na rynku opcyjnym wskazują, iż ogromna część inwestorów skupia się przede wszystkim na dokładnym terminie Brexitu, jednocześnie ignorując bieżące wydarzenia.


Rośnie ryzyko związane z coraz droższym zabezpieczeniem przed Brexitem

Zmienność implikowana dla funta szterlinga zbliżyła się w ostatnich dniach do najwyższych poziomów widzianych od czasu wyborów dot. Brexitu.

Brexit: Inwestorzy mają obsesję na punkcie 29 marca
bloomberg.com

Eksperci uważają, że inwestorzy masowo kupują opcje o zapadalności blisko terminu Brexitu chcąc zabezpieczyć się przed ogromnymi wahaniami kursowymi. Oznacza to tym samym, iż zwiększa się także ryzyko związane z większymi kosztami zakupu takich opcji, podczas gdy sytuacja może ulec zmianie w każdej chwili. Za miesiąc, bo 20-21 marca będzie miał miejsce szczyt UE, gdzie może dojść do znalezienia wspólnego kompromisu, na zaledwie tydzień przed oficjalnym wyjściem.

Przyglądając się zmiennościom implikowanym dla par walutowych łatwo dostrzec, iż pary związane z funtem brytyjskich charakteryzują się zdecydowanie największymi wartościami. Co ciekawe, na chwilę obecną najwyższa zmienność implikowana widnieje na opcjach z terminem wygasania dwu miesięcznym.

Brexit: Inwestorzy mają obsesję na punkcie 29 marca
sentryderivatives.com

Z kolei spoglądając na dwu miesięczne opcje dla pary GBP/USD z terminem wygasania 17 kwietnia widać, iż zdecydowanie droższe są opcje put, a więc te, które zabezpieczają przed spadkami pary GBP/USD. Bardzo podobnie wyglądają opcje o dłuższym terminie zapadalności (3,6 i 12 miesięcy).

Brexit: Inwestorzy mają obsesję na punkcie 29 marca
sentryderivatives.com

Presja czasu sprawia, iż politycy U.K. i ich europejscy odpowiednicy pracują nad nową wersją umowy zawierającą tekst prawny dot. spornej granicy irlandzkiej.  Czas nieubłaganie ucieka dla premier Theresy May, a tym samym pojawia się coraz więcej głosów, iż Brexit wymyka się jej spod kontroli. May ma się spotkać w tym tygodniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem, co określane jest przez inwestorów jako „istotne wydarzenie”.

Kurs funta (GBP) silnie rośnie

Początek tego tygodnia sprzyja aprecjacji brytyjskiej waluty. Kurs funta w stosunku do kursu dolara wzrósł wczoraj o ok. 170 pips przebijając z impetem psychologiczny poziom 1.30. Obecnie notowania znajdują się powyżej tego istotnego poziomu, który wraz z dziennym pivotem utworzył konfluencję w postaci silnego wsparcia. Struktura pivotowa pozostaje pozytywna, co powinno wspierać dalsze wzrosty w tym tygodniu. Ważnymi poziomami wsparcia pozostaje poziom 1.2920 oraz 1.2873, gdzie poza tygodniowym pivotem znajduje się ekstremum wolumenu na profilu rynkowym. Z drugiej strony przebicie dzisiejszego szczytu 1.3075 otwarłoby drogę do oporu 1.3160 (szczyt z 31 stycznia).

Brexit: Inwestorzy mają obsesję na punkcie 29 marcatokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here