Naga MarketsDolar traci na szerokim rynku, w przestrzeni G-10 najbardziej zyskują waluty Antypodów. Co z kursem złotego, euro, funtem i frankiem? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Boris Johnson nie jest przekonany, co do porozumienia handlowego z UE już w przyszłym tygodniu
  • Demokraci w USA próbują zainicjować ponowną dyskusję nt. planu koniecznych wydatków w związku z pandemią
  • W Europie ważnym tematem jest wątek polsko-węgierskiego veta wobec unijnego budżetu i planu ratunkowego

Te artykuły również Cię zainteresują
EURUSD – rynek nie przejmuje się vetem

Widoczne w nocy cofnięcie się rynków akcji nie wpłynęło na rynek FX – tu dolar traci na szerokim rynku, w przestrzeni G-10 najbardziej zyskują waluty Antypodów, oraz korony skandynawskie, co jest charakterystyczne dla globalnego trybu risk-on.

W ogonie znajduje się m.in. funt, któremu mogą zaszkodzić doniesienia, jakoby premier Boris Johnson nie był przekonany, co do porozumienia handlowego z UE już w przyszłym tygodniu i temat może zostać zepchnięty nawet na połowę grudnia, a nie wyklucza się też sytuacji w której może mieć to miejsce jeszcze później, podczas gdy w styczniu zastosowane byłyby awaryjne rozwiązania – oznajmił ekspert BOŚ.

W temacie wsparcia fiskalnego w USA Demokraci pod przewodnictwem szefowej Izby Reprezentantów i lidera mniejszości w Senacie, próbują zainicjować ponowną dyskusję nt. planu koniecznych wydatków w związku z pandemią. Tymczasem lider republikańskiej większości w Senacie, Mitch McConnell nie jest nazbyt skłonny do rozmów, powtarzając, że rozwiązaniem jest przygotowany pakiet o wartości 500 mld USD.

Agencje zacytowały też wczorajszą wypowiedź szefa FED, który dał do zrozumienia, że bank centralny powinien być gotowy na podjęcie działań, gdyż sytuacja pozostaje trudna i niepewna (nic nowego) – dodał.

W Europie ważnym tematem jest wątek polsko-węgierskiego veta wobec unijnego budżetu i planu ratunkowego. Mimo pojawiających się gróźb (ze strony Niemiec), unijny komisarz Gentiloni jest zdania, że uda się wypracować polityczny kompromis. Tyle, że czy będzie to rozwiązanie proponowane chociażby przez Holandię, aby program wydatków zatwierdzić poprzez umowy międzynarodowe z pominięciem dwóch zbuntowanych krajów?

W każdym razie po kursie euro nie widać zbytnio, aby rynki uważały problem veta, za coś rzeczywiście istotnego. Notowania EURUSD kontynuują marsz w górę, chociaż wynika on bardziej z globalnej słabości dolara, niż jakichś mocnych argumentów wokół euro. Wątek veta do unijnego budżetu jest spychany na bok, gdyż rynek wierzy, że albo uda się znaleźć polityczny kompromis, albo wypłaty środków z funduszu ratunkowego będą realizowane w oparciu o umowy międzynarodowe – innymi słowy nie powinno dojść do jakichś poważniejszych zakłóceń w przyjętych wcześniej założeniach – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here