Naga MarketsJuż niemal miesiąc minął od kiedy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że po wielomiesięcznych negocjacjach, Unia Europejska zawarła w końcu porozumienie handlowe z Wielką Brytanią. Mimo, iż pierwotnie odnieść można było wrażenie, że to krok w dobrą stronę, to już po pierwszym miesiącu widać, jak bardzo opuszczenie wspólnoty zaszkodziło Zjednoczonemu Królestwu.

  • Umowa handlowa między UK i UE nie jest tak skuteczna jak jednolity rynek
  • Biurokracja stwarza problemy w łańcuchach dostaw
  • To najgorszy kryzys od 300 lat
  • Optymizm wśród przedsiębiorców rośnie najszybciej od kwietnia 2014 r.
  • Konsumenci gromadzą oszczędności w obawie o własne finanse
  • Kurs funta najwyżej od kwietnia 2018 r.

Umowa handlowa z UE to za mało

IHS Markit i Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS) opublikowały dziś raport obrazujący gwałtowny spadek aktywności biznesowej w brytyjskiej gospodarce, co może przyczynić się do spadku PKB Zjednoczonego Królestwa w I kw. 2021 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Autorzy raportu zwracają uwagę, że do spadku aktywności przyczynił się nagły wzrost zakażeń koronawirusem i wprowadzone z tego powodu kolejne obostrzenia oraz Brexit, który doprowadził do coraz bardziej powszechnych opóźnień w dostawach, rosnących kosztów i spadku eksportu.

Ponadto, z powodu dodatkowej biurokracji związanej z opuszczeniem przez UK jednolitego rynku z UE, produkcja przemysłowa spadała w styczniu br. w najszybszym tempie od maja ub.r. W ślad za tym spadło zaufanie konsumentów, a sprzedaż detaliczna okazała się słabsza niż oczekiwano.

Niepokojące jest również to, że w styczniu firmy ponownie redukowały zatrudnienie w zwiększonym tempie. Największą redukcję miejsc pracy odnotowano w sektorze hoteli, restauracji, podróży i wypoczynku, do czego z pewnością przyczyniły się nowe restrykcje.

Okazuje się więc, że pomimo zawartego właściwie na ostatnią chwilę porozumienia z Unią Europejską, mającego na celu zapobiegnięcie nałożeniu taryf celnych na towary, handel między Wielką Brytanią a jej największym partnerem handlowym i tak ucierpiał z powodu nowych formalności granicznych. Obejmują one deklaracje celne i formalności związane z regułami pochodzenia, jak również konieczność uzyskania przez kierowców negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Podczas gdy ogólne szkody nie są tak poważne, jak wiosną ubiegłego roku, prezes Banku Anglii (BoE) Andrew Bailey wskazuje, iż najnowsze dane sugerują, że Wielka Brytania będzie nadal walczyć w tym roku z najgorszą recesją od trzech stuleci.

Przedsiębiorcy patrzą w przyszłość z optymizmem 

Chris Williamson, Główny Ekonomista w IHS Markit przyznaje jednak, iż optymistyczne jest to, że obecne spowolnienie gospodarcze wygląda na znacznie mniej dotkliwe niż to, które zaobserwowano podczas pierwszego lockdownu, a dzięki postępom w szczepieniu, przedsiębiorstwa coraz bardziej optymistycznie oceniają perspektywy na przyszłość.

– Nadzieje przedsiębiorców na nadchodzący rok wzrosły najwyżej od ponad sześciu i pół roku (od kwietnia 2014 r.), co dobrze wróży powrotowi gospodarki na ścieżkę solidnego wzrostu, gdy tylko ograniczenia związane z wirusem zostaną złagodzone – wskazał Chris Williamson.

Konsumenci obawiają się o swoje finanse 

Tymczasem, z sondażu przeprowadzonego przez założoną w 1934 roku organizację non-profit Growth from Knowledge (GfK) wynika, że zaufanie konsumentów spadło w styczniu, ponieważ Brytyjczycy stali się bardziej pesymistyczni, jeśli chodzi o ich własne perspektywy finansowe.

Office for National Statistics (ONS) będący brytyjskim organem administracji rządowej zajmującym się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych z zakresu gospodarki i demografii podał, że zakupy dokonywane za pomocą kart kredytowych i debetowych spadły w drugim tygodniu stycznia o 35 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii. Ruch w sklepach wyniósł natomiast w zeszłym tygodniu zaledwie jedną trzecią tego, co rok temu.

Deficyt budżetowy wzrósł do 271 mld GBP

Ponadto, ONS wskazał również, że wydatki związane z wsparciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii przyczyniły się do wzrostu deficytu budżetowego do rekordowego poziomu 271 miliardów funtów (370 miliardów dolarów) w pierwszych dziewięciu miesiącach roku fiskalnego.

Główny ekonomista Banku Anglii Andy Haldane spodziewa się jednak silnego odbicia w gospodarce w połowie tego roku, gdy szczepionki przeciwko wirusowi zaczną działać.

Kurs funta najwyżej od kwietnia 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta zyskiwał w tym tygodniu w relacji do dolara amerykańksiego. Aprecjacja szterlinga sprawiła, iż znalazł się on na najwyższym poziomie od kwietnia 2018 r. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy przetestowania poziomu 1,3780 USD.

GBPUSD Weekly

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax | cena złotego | kurs dolara notowania | wykres eur usd | forum spółek giełdowych |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro (EUR/CHF) wzrośnie w tym roku do 1,12 – prognozuje Credit Agricole
Następny artykułKurs dolara do złotego będzie spadał w 2021 roku zdaniem BNP Paribas
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here