Naga MarketsOptymizm w rozmowach handlowych między Wielką Brytanią, a UE rośnie, chociaż istnieje powszechny sceptycyzm co do tego, że umowa zostanie zawarta, zanim Bank Anglii (BoE) ogłosi swoją decyzję w ten czwartek. Eksperci z ING Banku nie spodziewają się nowych bodźców monetarnych, ale możemy zobaczyć sygnały z banku centralnego, że jest on przygotowany do przyspieszenia różnych programów, aby złagodzić zmienność rynku wywołaną Brexitem. Funt odbija we wtorek oscylując powyżej poziomu 1,33 USD.

  • Inwestorzy nie tracą nadziei na pozytywne zakończenie negocjacji dot. przyszłych stosunków handlowych
  • Presja wywierana na BoE, aby nadal oferował środki stymulacyjne, prawdopodobnie nie zniknie w najbliższym czasie
  • Bank Anglii najprawdopodobniej odejdzie od pomysłu ujemnych stóp w 2021 r.

Rośnie optymizm związany z Brexitem

Pomimo ogłuszającej ilości hałasu związanego z Brexitem w weekend, inwestorzy zaczęli tydzień z przeczuciem, że negocjacje mogą wreszcie pójść w dobrym kierunku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ostatni impas koncentruje się wokół tego, co się stanie, jeśli którakolwiek ze stron będzie chciała w przyszłości zaostrzyć takie kwestie, jak przepisy dotyczące ochrony środowiska, standardy pracy i kontrole pomocy państwa. Premier Boris Johnson w zeszłym tygodniu publicznie odrzucił pomysł, że:

  • UE może jednostronnie zdecydować o zaostrzeniu swoich standardów w tych obszarach w przyszłości;
  • UE automatycznie nałoży cła, jeśli Wielka Brytania nie pójdzie jej na rękę.

Jednak według The Sun oba problemy zostały złagodzone. W pierwszym przypadku negocjatorzy chcą określić, jaki poziom rozbieżności można określić jako „nieuczciwy”. W drugim mówi się o niezależnym systemie arbitrażowym do rozwiązywania sporów, znosząc jednostronne prawo obu stron do automatycznego nakładania sankcji.

W ocenie ekspertów prawdopodobieństwo transakcji wynosi obecnie ponad 50%, choć termin zawarcia kompromisu nadal jest niejasny

Posiedzenie Banku Anglii: w tym tygodniu spodziewaj się bardziej sygnałów niż działań

Budynek Banku angliiDecydenci Banku Anglii spotkają się w tym tygodniu po raz ostatni w 2020 r. Prawdopodobne zakłócenia na początku 2021 r. (nawet przy zawartej umowie handlowej) w połączeniu z restrykcjami w pierwszym kwartale oznaczają, że ​​presja wywierana na BoE, aby nadal oferował środki stymulacyjne, prawdopodobnie nie zniknie w najbliższym czasie.

To powiedziawszy, wątpimy, czy w ten czwartek dostaniemy jakieś nowe działania – zamiast tego prawdopodobnie otrzymamy serię sygnałów, co Bank mógłby zrobić, gdyby warunki pogorszyły się w okolicach Nowego Roku – podkreślono w raporcie ING.

Bank Anglii rozszerzył zakres swojego programu zakupu obligacji rządowych o 150 miliardów funtów w listopadzie, kontynuując zakupy w 2021 roku. BoE może równie dobrze wskazać, że mógłby ponownie zwiększyć tempo zakupów, jeśli pozwolą na to warunki finansowe, chociaż na razie rynki pozostają stosunkowo spokojne.

Jednak ponownie, nie jest wykluczone, że Bank sygnalizuje otwartość w zakresie ponownego wdrożenia systemu papierów komercyjnych lub doładowania programu skupu obligacji korporacyjnych, jeśli warunki to uzasadnią w nadchodzących tygodniach.

Ujemne stopy nie są scenariuszem bazowym w 2021 roku – ING

Jak zwykle jednak rynki będą najbardziej zainteresowane dalszym komentarzem co do ujemnych stóp. Gubernator Andrew Bailey zauważył niedawno, że w wyniku ankiety przeprowadzonej wśród banków komercyjnych trwa analiza wpływu obniżenia stóp poniżej zera.

Co ważniejsze, nadal wydaje się, że w Komitecie Polityki Pieniężnej brakuje zgody co do tego, czy taka polityka będzie skuteczna. Silvana Tenreyro i Michael Saunders, członkowie zewnętrznego komitetu, zasygnalizowali swoje poparcie dla ujemnych stóp procentowych, ale inni, w tym główny ekonomista Andy Haldane, wydają się mniej przekonani.

Naszym zdaniem Bank Anglii najprawdopodobniej odejdzie od pomysłu ujemnych stóp w 2021 r., chociaż chaotyczne przejście na warunki handlowe WTO w styczniu zwiększyłoby szanse. Pierwszym krokiem może być skłonność banku do obniżenia stóp procentowych jeszcze bliżej zera z obecnych 0,1% – podsumowano.

Plus500

Kurs funta odbija względem dolara pozostając pod wpływem wysokiej zmienności

Notowania pary walutowej GBP/USD otworzyły się w poniedziałek wzrostową luką cenową docierając w okolice 1,3445. Jednak chwilę później pojawiła się presja sprzedających spychając kurs ponownie w okolice poziomu 1,33. We wtorek cena ponownie wzrasta testując lokalny poziom oporu 1,3380. Jego trwałe przebicie otworzyłoby drogę do tegorocznego maksimum 1,3520. Jednak niepewność związana z Brexitem pozostaje kluczowa dla dalszych notowań funta, więc ciężko wyznaczyć jednoznaczny trend na chwilę obecną. Głównym wsparciem pozostaje okrągły poziom 1,30.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym,tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here