Naga Markets


Rozdarta flaga Unii Europejskiej spod której wyłania się flaga Wielkiej BrytaniiBrexit i związana z nim niepewność odbiły się negatywnie na dynamice gospodarki oraz inwestycjach w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatniego kwartału ubiegłego roku. PKB wypadał poniżej prognoz i wzrastał o 0,2% kw/kw, a przedsiębiorcy obcinali swoje prognozy dotyczące przyszłych inwestycji biznesowych. W efekcie kurs funta reagował osunięciami na początku nowego tygodnia.


W grudniu gospodarka skurczyła się o 0,4%, najsilniej od głosowania ws. Brexitu

Jak wynika z danych opublikowanych przez brytyjski urząd statystyczny (ONS) silne spowolnienie notowały wskaźniki produktu krajowego brutto oraz inwestycji biznesowych: „PKB Wielkiej Brytanii spadł w czwartym kwartale 2018 roku o 0,4% do 0,2%, w porównaniu z 0,6% w trzecim kwartale 2018 r. W porównaniu z czwartym kwartałem 2017 roku dynamika plasowała się natomiast na poziomie 1,3% co również było rezultatem gorszym o 0,1% w stosunku do poprzedniej publikacji (1,2%)” – informował analityk Comparic.pl, Łukasz Stefanik.

Dodając do tego spadek produkcji przemysłowej i ujemną dynamikę większości kluczowych wskaźników za czwarty kwartał 2018 roku, ekonomiści zobaczyli jasny obraz niepewności Brexitowej, która negatywnie odbija się na lokalnej gospodarce. Ta stoi w obliczu najgorszego okresu od 2009 r., a analitycy ostrzegają przed recesją, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia w sprawie sprawnego rozwodu rozpoczynającego się 29 marca. Bank Anglii prognozuje wzrost o 0,2 proc. w pierwszym kwartale, ale nagła utrata dynamiki pod koniec 2018 r. sugeruje, że gospodarka może ulec stagnacji, jak wskazano w ostatnich sondażach wśród menedżerów ds. zakupów.

Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki szczegółowo omawiał również Daniel Kostecki, analityk Conotoxia.com, podczas rozmowy z Adamem Rakiem na antenie Comparic24.TV:

Wraz z budową presji płacowej, BoE może przygotowywać się do zwiększenia zaangażowania. Jednak w zeszłym tygodniu urzędnicy zasygnalizowali, że nie mają zamiaru tego robić, dopóki “mglisty obraz Brexitu” nie zostanie wyklarowany. Brexit nie jest jednak jedynym zagrożeniem dla gospodarki. Główne rynki od strefy euro po Chiny tracą impet, osłabiając popyt na brytyjski eksport. Handel netto zmniejszył się o 0,12 punktu procentowego w stosunku do wzrostu w czwartym kwartale, ponieważ deficyt handlowy osiągnął najwyższy poziom od ponad dwóch lat.

Zobacz również: Umowa Wielkiej Brytanii ze Szwajcarią po opuszczeniu UE

Kurs funta testuje 1,29 do dolara i 1,14 do euro

Reagują na niekorzystne dane kurs funta do dolara amerykańskiego (GBP/USD) osuwa się w trakcie poniedziałkowej sesji balansując na granicy okrągłego poziomu 1,29. W tym samym czasie brytyjska waluta traci również do euro, walcząc z poziomem 1,14:

kurs funta 11.02
Kurs funta na 1,29 na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

W tym samym czasie GBP/PLN chwilowo osuwał się pod 4,92 zł, poziom jednak nadal trzyma cenę w ryzach i nie pozwala na silniejsze spadki.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here