Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) spadnie o 5-7% do 1,19 w przypadku hard BrexituBrexit pozostaje w centrum uwagi, a funt szterling osłabił się w czwartek w wyniku sugestii, że ostatnia runda negocjacji napotkała na przeszkody. Ekonomiści z TD Securities spodziewają się pogorszenia tonu rozmów i uważają, że w najbliższym czasie „kabel” powinien nadal pozostawać w tyle ze swoimi konkurentami. W dalszej części raportu zaznaczają jednak, że funt ma wiele złych wiadomości zdyskontowanych w cenie i zastanawiają się, czy ryzyko spadku dla pary GBP/USD wynikającego z braku transakcji nie zaczyna przypadkiem maleć.

  • Pozostaje również niezgoda co do Irlandii Północnej, a obie strony nadal wydają się mocno oddalone od siebie
  • Kwestie Brexitu pozostają taktycznym czynnikiem powodującym zmienność funta szterlinga
  • GBP/USD ma szanse odbić nawet w okolice 1,38 do końca 2021 roku

Hard Brexit wywoła deprecjacje funta, jednak słabość nie pozostanie na dłużej

rękawice uk-ueW nagłówkach gazet opublikowanych pod koniec tygodnia stwierdzono, że UE i Wielka Brytania nie zdołały zamknąć wszystkich kwestii spornych. Pozostaje również niezgoda co do Irlandii Północnej, a obie strony nadal wydają się mocno oddalone od siebie. Tymczasem prezydent UE von der Leyen zapowiedziała, że UE podejmie kroki prawne przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z naruszeniem przez nią umowy o wystąpieniu.

Patrząc w przyszłość, zastanawiamy się, czy znaczną część wyzwań, jakie Brexit stawia przed funtem szterlingiem, można teraz wycenić. Ponownie, uważamy, że „wartość szoku” nieosiągnięcia umowy do końca roku spowoduje osłabienie GBP – i to prawdopodobnie gwałtowne. Jednak nie jesteśmy już tak pewni, że ta słabość pozostanie na dłużej – dodano.

Uważamy, że kwestie Brexitu pozostaną taktycznym czynnikiem powodującym zmienność funta szterlinga, zwłaszcza w okresach negocjacji. Jednocześnie jednak uważamy, że dni Brexitu jako głównego strategicznego czynnika napędzającego kurs GBP mogą dobiegać końca – podkreślono.

Eksperci prognozują, że szok związany z nagłym i w dużej mierze nieoczekiwanym hard Brexitem może przyczynić się nawet do 5-7% spadku pary GBP/USD bezpośrednio po tym wydarzeniu. Na przykład z obecnych poziomów oznaczałoby to deprecjacje do strefy 1,19-1,22. Co ciekawe, jest to obszar, w którym od czasu referendum wielokrotnie „kabel” się odbijał.

Prognozując kurs na czwarty kwartał 2021 r. pozostajemy dość zwyżkowi na funcie oczekując wzrostu do poziomu 1,38. W przypadku scenariusza hard Brexitu uważamy, że funt szterling nadal wzrośnie, ale wolniej – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here