Naga MarketsCzy rynki mają swoją koncepcję Breksitu, i tylko ją biorą poważnie? Możliwe, że uznały już wyjście Wielkiej Brytanii z UE za mało prawdopodobne, dlatego sondaże dające przewagę zwolennikom Brexit nie robią większego wrażenia na funcie, natomiast badanie z odmiennymi wynikami, w których Brexit przegrywa, wywołuje pozytywną reakcję szterlinga. Liczy się też, oczywiście, wiarygodność analiz, ale czy przy niewielkich różnicach między jedną a drugą opcją ma to aż tak duże znaczenie? Nocne umocnienie funta mogło być – choć nie musiało – efektem poniedziałkowej publikacji ORB dla The Telegraph, w którym aż 55 proc. ankietowanych chce pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Podobne wnioski można było wysnuć z ostatniego badania ICM dla Guardiana, choć równoległa sonda internetowa przyniosła wynik kompletnie odmienny.

Tydzień zapowiada się bardzo ciekawie dla Wielkiej Brytanii, z dzisiejszymi danymi o inflacji, bezrobociem w środę i sprzedażą detaliczną w czwartek. Pod kątem polityki Bank of England, raczej niewiele może się tu wydarzyć, bo modyfikacja strategii banku centralnego spodziewana jest długo, długo po decyzjach w sprawie Brexit. Dane przyniosą jednak wiele interesujących informacji o stanie gospodarki, które można wykorzystać na wiele sposobów. Debata publiczna przed Breksitem przybiera coraz bardziej ostre formy, czego przykładem może być ostatnia wypowiedź byłego burmistrza Londynu, Borisa Johnsona, na temat UE, którą porównał do superpaństwa Hitlera.

Na pierwszy plan wysuwają się dzisiaj dane z USA: z rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy), o produkcji przemysłowej i kwietniowej inflacji. Wyższy od prognoz wzrost cen może uruchomić kolejną falę spekulacji na temat podwyżek stóp przez Fed. Ciekawe, czy John C. Williams, szef Rezerwy Federalnej z San Francisco, który będzie miał wystąpienie już po publikacji amerykańskich wskaźników, w jakiś sposób do nich się odniesie…

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank PolskaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here